Eksperci od rekrutacji managerów

Jaroslaw Pięta - Advisory Group TEST Human Resources

O tajnikach Executive Search i przyszłości polskiego sektora SCC/BPO opowiada Jarosław Pięta, Partner w firmie Advisory Group TEST Human Resources.

Advisory Group TEST Human Resources zdobyło nagrodę Executive Search of the Year na gali CEE Shared Services and Outsourcing Awards. Czemu zawdzięczają Państwo swoje zwycięstwo?

Jury konkursu brało pod uwagę przede wszystkim złożoność zrealizowanych projektów executive search, wykonywanych dla klientów z branży SCC/BPO. Znaczenie miała również opinia ekspertów oraz samych klientów – w naszym wypadku byli to chociażby Lufthansa Global Business Services, SABMiller Global Business Services, czy Herbalife EMEA Finance and Operations Service Centre – a także pozycja rynkowa i jakość usług oferowanych przez nominowane firmy. W tym względzie wyróżnia nas duże doświadczenie. Jako jedna z pierwszych polskich firm zajmujących się executive serach, działamy od ponad 20 lat. I przez dwie dekady u sterów stoi ta sama trójka wspólników. Zwycięstwo zapewniła nam więc ekspercka wiedza, znajomość rynku i odpowiedzialność.

A co może Pan powiedzieć o konkurencji – innych firmach rekrutacyjnych działających na terenie Polski?
TEST jest jednym ze średnich polskich przedsiębiorstw, które działają w branży HR. To jedna z istotnych grup operujących na naszym rynku, obok wielkich, międzynarodowych sieci i małych firm składających się z kilku osób. Styl pracy i strategie biznesowe znacznie się między nimi różnią. O ile najwięksi gracze sięgają raczej po metody marketingowe, koncentrując się na promocji swojej marki, to krajowe firmy nadrabiają jakością oferowanych usług. Rzecz jasna w każdej grupie zdarzają się skrajne przypadki – firmy naprawdę świetne i te ze złą reputacją. My na pierwszym miejscu stawiamy długoterminowe, partnerskie relacje z naszymi klientami. Ponad 20-letnie doświadczenie rodzi zaufanie, tak samo jak fakt, że firmujemy TEST naszymi nazwiskami. Dodatkowo łączymy w naszej pracy dwie istotne gałęzie zarządzania zasobami ludzkimi – rekrutację i konsulting. Członkowie naszego zespołu mogą wymieniać się doświadczeniami i cenną wiedzą z obydwu dziedzin, dzięki czemu zyskujemy pełne i wielostronne podejście do takich projektów jak executive serach. I to właśnie doceniają nasi klienci.

Executive search nie jest zwykłą formą rekrutacji, ale rządzi się swoimi prawami. Na co więc zwracają uwagę klienci, kiedy decydują komu powierzyć takie zadanie?

Pierwsze skrzypce gra tu zdecydowanie doświadczenie. Projekty executive search są bardzo wymagające i konieczne jest umiejętne podejście do ich realizacji. A nie ma lepszego źródła takich kompetencji niż wieloletnia praktyka. Przykładowo TEST obsadziło tą metodą ponad 1600 managerów i kluczowych specjalistów. W parze z wieloletnią praktyką idzie też szeroka baza kontaktów – drugi filar executive search. Dzięki rozbudowanej sieci kontaktów biznesowych konsultanci mogą szybko i precyzyjnie wskazać najlepszych kandydatów do dalszej rekrutacji. Wreszcie, wielkie znaczenie ma poufność. Nie możemy zapominać, że metoda opiera się na pozyskiwaniu utalentowanych pracowników, którzy aktualnie nie szukają czynnie nowej pracy. Decydujące jest więc tutaj zaufanie, którym klient może obdarzyć konsultantów. Zaufanie, którego gwarancją są długoterminowe, partnerskie relacje, na których opierają się kontakty z naszymi klientami.

Jaka przyszłość czeka Pana zdaniem sektor SCC/BPO w Polsce? Zapowiada się dalszy rozwój, czy może tempo zacznie zwalniać?

Obecnie sektor SCC/BPO wciąż prężnie się rozwija, duża dynamika jest widoczna na przestrzeni ostatnich 12 lat. Jego pracownicy są dobrze wykształceni i równie dobrze opłacani, cały czas mają możliwości rozwoju. Oczywiście, niektórzy eksperci przewidują załamanie okresu prosperity, ale ja jestem optymistą. Przede wszystkim Polska jest zdecydowanym liderem w tej części kontynentu. Prawie 40% miejsc pracy w sektorze SCC/BPO przypadających na Europę Środkowo-Wschodnią znajduje się właśnie w naszym kraju. Inwestorzy doceniają zarówno wielkość rynku, jak i doświadczenie pracowników i idącą z nią w parze wysoką jakość. Poza tym w Polsce znajduje się 17 miast z liczbą mieszkańców większą niż 200.000, nie brakuje też absolwentów wyższych uczelni gotowych do podjęcia pracy. Doskonałym przykładem jest tutaj Kraków, w którym znajduje się siedziba TEST. Centra ponad 80 firm zatrudniają 35.000 pracowników, w 2014 roku zanotowaliśmy 20% wzrost zatrudnienia w sektorze – wciąż pojawiają się też nowe firmy, jak np. SABMiller. Trzeba też pamiętać, te nowe miejsca pracy zapewniają przede wszystkim funkcjonujące już centra – to potwierdza zaufanie, jakim darzą polskie rynki zagraniczni inwestorzy. Z drugiej strony, musimy jednak uważać na postępującą automatyzację wielu procesów i coraz mniejszą skalę, w jakiej działają nowi inwestorzy.

Jarosław Pięta – Partner – Advisory Group TESTR Human Resources, http://www.testhr.pl