Superman XXI wieku – inżynier bezpieczeństwa IT

W dzisiejszych czasach liczy się dla nas prywatność. Jednocześnie z zamiłowaniem umieszczamy swoje dane w Internecie, często będąc nieświadomym, jak duże niesie to ze sobą ryzyko. O ile jednak prywatnie możemy sobie pozwolić na wyjawienie niektórych informacji, to firmy nie mogą do tego dopuścić. To właśnie dlatego wśród najwyżej cenionych zawodów znajduje się inżynier bezpieczeństwa IT.

Podglądaczom mówimy nie

Sposobów ochrony danych jest kilka – jedne bardziej skuteczne, inne mniej. Najprostszą formą ochrony jest wprowadzenie autoryzacji dostępu lub ściślejszej kontroli przetwarzanych danych. Metody te są skuteczne, jednak niewystarczające w przypadku zaatakowania wirusem bądź hakerskiego włamania. Jakie jeszcze działania podejmuje zatem profesjonalny inżynier bezpieczeństwa?

Mistrzowski szyfr

Popularną (i stosowaną już w starożytności) metodą, jest szyfrowanie danych. Chodzi o to, by ciąg znaków miał dla osoby postronnej wygląd niezrozumiałych, przypadkowych symboli. Gdy minął już okres świetności faraonów, szyframi posługiwano się głównie w celach militarnych. Wraz z rozpowszechnieniem Internetu, technika ta stała się jednak na tyle znana, że powoli zaczęto wprowadzać ją do życia codziennego, czyli m.in. właśnie do firm.
Skuteczną ochronę przed niechcianymi spojrzeniami zapewni też opracowanie systemu ochrony przed wirusami, a także polityki bezpieczeństwa przetwarzania danych.

Doświadczenie w cenie

Inżynier bezpieczeństwa IT to zawód bardzo ceniony i jednocześnie wymagający. Typowy pracodawca wymaga od kandydata co najmniej 2 lat doświadczenia oraz kierunkowego wykształcenia. Wymogiem koniecznym jest także znajomość technicznego angielskiego, dobre wrażenie zrobi też gotowość do podnoszenia kwalifikacji. Jedno jest pewne – na tę specjalność wciąż będzie rosło zapotrzebowanie.

Źródło: Raport Płacowy

You may also like...