Branża HR – podsumowanie roku 2017 i prognozy na 2018

2017 rok był dla branży rekrutacyjnej bardzo owocny. Rynek pracownika, rekordowo niskie bezrobocie i dynamiczny wzrost wynagrodzeń sprawił, że działy i agencje HR miały ręce pełne roboty. A jaki będzie 2018 rok?

W mijającym roku można było zaobserwować rosnącą liczbę agencji rekrutacyjnych. Zgodnie z raportem Polskiego Forum HR, tylko w trzecim kwartale 2017 w kraju przybyło aż 400 firm zajmujących się pozyskiwaniem i selekcją kandydatów. Włącznie z nowymi podmiotami, na rynku działa więc już dziś 8900 takich podmiotów. Konkurencja jest więc duża, ale to dobrze, bo dzięki niej, firmy prześcigają się w świadczeniu usług o coraz wyższej jakości. Rosnąca liczba agencji rekrutacyjnych bezpośrednio wiąże się także z faktem, że coraz więcej przedsiębiorstw boryka się z wyzwaniem znalezienia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Jak wiadomo, proces ten jest czasochłonny i skomplikowany, skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy HR wydaje się więc w tym wypadku doskonałym rozwiązaniem.

Według Polskiego Forum HR, wśród firm będących członkami stowarzyszenia, wysokość obrotów wzrosła w trzecim kwartale ubiegłego roku aż o 17% i osiągnęła średnią wysokość 33,5 PLN (w zakresie rekrutacji stałych na terenie Polski). Rynek rekrutacji międzynarodowych rośnie jeszcze szybciej, bo aż o 36%. Jakie podmioty najchętniej korzystają z usług rekrutacyjnych? Jeśli chodzi o rynek rodzimy, to zdecydowanie najwięcej procesów rekrutacyjnych zlecanych jest zewnętrznym agencjom przez firmy z branży nowoczesnych usług wspólnych, czyli SSC/BPO. Na rynku międzynarodowym, z pomocy firm HR-owych najczęściej korzystają zaś pracodawcy z branży produkcyjnej.

Jakie są prognozy na 2018 rok? Tendencja rozwojowa z pewnością będzie się utrzymywać, bo rynek pracownika ma się jak do tej pory w najlepsze – pracodawcy nadal borykać się więc będą z pozyskiwaniem dobrych pracowników. Nie bez znaczenia jest także ogólny wzrost wynagrodzeń, który można odnotować w całej Polsce. Jako że agencje rekrutacyjne zarabiają “procent” od wynagrodzenia poszukiwanego kandydata, a pensje cały czas rosną, w przyszłym roku zwiększać się będą także zarobki firm z branży HR.

You may also like...