Jak stworzyć dobre CV i nie zwariować?

Jeśli szukasz pracy, doskonale wiesz, że dobre CV to podstawa. Rekruter poświęca jedną, może dwie sekundy na wstępny “ogląd” Twojej aplikacji. Jeśli nie uzna jej za interesującą – przegrałeś. Co więc zrobić, by nie tylko przyciągnąć uwagę osoby decyzyjnej, ale ostatecznie dostać wymarzoną posadę? Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Krok pierwszy – zadbaj o odpowiednią kolejność

Najważniejsze jest kilka zdań o Tobie – ale nie za dużo, by nie marnować cennego miejsca! Na samej górze swojego CV napisz, kim jesteś i w jakim kierunku chcesz rozwijać się zawodowo. To sprawi, że rekruter bliżej pozna Cię jako osobę i stworzy sobie wstępny obraz Ciebie. Zaraz potem umieść informacje o dotychczasowym doświadczeniu. Jest ono znacznie ważniejsze niż edukacja i zdecydowanie powinno znajdować się przed nią. Pamiętaj też o jeszcze jednej istotnej rzeczy – jeśli masz bogate doświadczenie zawodowe, nie zamieszczaj w CV wszystkiego. Krótkie epizody, takie jak staże czy praca niezwiązana z branżą, w którą celujesz, tylko wizualnie “zaśmiecą” Twój życiorys. Nie dotyczy to oczywiście osób, które dopiero zaczynają karierę – w ich przypadku każda praca się liczy i zdecydowanie należy to podkreślać.

Krok drugi – zrób w CV “wiosenne porządki”

Kiedy w Twojej karierze nastaje przełom i postanawiasz szukać nowej pracy, naturalnym krokiem jest odświeżenie swojego CV. Jeśli Twoje poprzednie doświadczenie zawodowe było znaczące, koniecznie uaktualnij o nie swój życiorys. Dodatkowo, przejrzyj dokument krytycznym okiem i zastanów się, co należałoby w nim zmienić. Może są tam literówki, których wcześniej nie zauważyłeś? A może kiedyś napisałeś coś, co teraz byś usunął? Dobrym przykładem może być tu rubryka “hobby”, która ostatnio wychodzi z mody – chyba, że Twoja pasja wiąże się z pracą – np. prowadzisz bloga o modzie i makijażu, a chcesz pracować jako fryzjer albo stylista.

Krok trzeci – bądź odważny!

“Wyróżnij się albo zgiń” – na pewno znasz to powiedzenie. Jeśli szukasz pracy w branży, która wymaga kreatywności, wyróżnienie się na pewno będzie w tym przypadku na miejscu. W sieci krążą historie o ludziach, którzy mimo braku doświadczenia, dostali wymarzoną posadę właśnie dlatego, że byli odważni i zamiast wysyłać CV, zrobili coś nieoczekiwanego. Za przykład może posłużyć nam mężczyzna, który chcąc pracować jako copywriter w agencji reklamowej, zaprojektował i wydrukował ulotki reklamujące jego samego, po czym włożył je za wycieraczki samochodów pod każdą z większych agencji w mieście. Nie minęło wiele czasu, gdy został zatrudniony w jednej z nich.
Puszczając wodze fantazji, nie zapomnij jednak, że nie każda firma docenia kreatywność. Jeśli szukasz pracy w korporacji, wskazane będzie raczej podporządkowanie się narzuconym zasadom aplikowania. Duże firmy wyposażone są bowiem w specjalne systemy rekrutacyjne, które przeglądają CV i automatycznie “wyławiają” określone słowa (pasujące do branży i stanowiska, na które odbywa się rekrutacja), dzięki czemu dochodzi do wstępnej selekcji kandydatów – a to wszystko bez pomocy ludzi.

Krok czwarty – nie poddawaj się…

Szukanie pracy nie jest łatwe i może upłynąć wiele miesięcy, zanim dostaniesz wymarzoną posadę. Nie poddawaj się jednak i szukaj sposobów na znalezienie pracy. Może być nim kreatywne CV, a może być też jakaś aktywność związana z branżą – np. udział w targach pracy, pisanie bloga lub uczęszczanie na kursy i szkolenia. Po prostu daj się zauważyć!

You may also like...