Poszukiwanie pracy to zajęcie dla samotnego wilka

Młodzi ludzie, studenci lub świeżo upieczeni absolwenci uczelni, próbują często szukać pracy lub stażu w parach. Wydaje im się, że zatrudnienie u tego samego pracodawcy będzie dalszą częścią romantycznej przygody z drugą połówką. Inni uważają, że dobrym pomysłem jest próba znalezienia pracy wspólnie ze znajomymi. Oto pięć powodów, dlaczego to błąd.

1. Chcesz stracić znajomego?
Myślisz, że praca nie może być przyczyną utraty znajomego czy nawet przyjaciela? Pomyśl jeszcze raz. Nie raz zdarzyło się już, że przyjaźń rozpadła się, bo jedna osoba dostała upragnioną pracę czy staż, a druga nie. Zapomnieli oni, że rekrutacja pracowników to również rywalizacja. To irracjonalne, bo przecież nie jest to winą znajomego, że przyjęli właśnie jego. A jednak możesz poczuć się zdradzony, a to pierwszy krok do utraty przyjaciela.

2. Dream-team? Nie, dziękuję
Może to się wydawać szalone, ale wielu młodym ludziom wydaje się, że jeśli wyślą „wyjątkową” aplikację, reklamując się jako dobrze zgrany team, zaistnieją w oczach rekrutera. Tyle że pracodawcy najczęściej szukają nie tylko pracy zespołowej, ale i indywidualności. Nie spodziewaj się, że zostaniecie zauważeni. Nawet jeśli, to raczej od razu traficie do kosza.

3. Brak dojrzałości
Szukanie pracy w parach czy grupach znajomych może być dla pracodawcy jasnym sygnałem o braku dojrzałości. W firmie liczy się przede wszystkim profesjonalizm. Trudno spodziewać się takiego od grupy znajomych, którym się wydaje, że mogą przedłużyć sobie młodość wspólnie pracując.

4. Nie będziesz liderem
Lider to osoba, która podejmuje inicjatywę i bierze na siebie odpowiedzialność. Raczej nie będziesz tak postrzegany, gdy postanowisz aplikować ze znajomymi. Bądź przywódcą od pierwszej chwili!

5. Utrudniona integracja
Pracodawcy niechętnie patrzą na grupy znajomych wspólnie poszukujące pracy również dlatego, że znacznie oporniej idzie im integrowanie się zresztą zespołu. Często nie widzą one takiej potrzeby. W końcu, po co masz rozmawiać z obcymi, gdy możesz ze znajomym.

Wbij więc sobie do głowy: Poszukiwanie pracy to zajęcie dla samotnego wilka!

You may also like...