Dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz

Dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Dotyczy to zarówno tych, którzy starają się o pracę, jak i tych, którzy selekcjonują kandydatów. Nie zmarnuj więc swojej szansy. Druga może się nie pojawić.

Psycholodzy społeczni nie mają wątpliwości, podczas pierwszego kontaktu między ludźmi sympatia i zaufanie budzą się już po pierwszych kilkunastu sekundach. W wielu przypadkach to one determinują, co będziemy myśleć o spotkanym po raz pierwszy człowieku. Tak jest we wszystkich sferach życia, nie wyłączając biznesu. Dlatego tak ważne jest, by starać się sprawiać dobre pierwsze wrażenie. Jeśli poszukujesz pracy, te pierwsze sekundy mogą zadecydować, czy przejdziesz do kolejnego etapu rekrutacji. Psycholodzy wskazują, co prawda, że złe pierwsze wrażenie można zatrzeć, ale w wielu przypadkach jest to bardzo trudne.

Zasada ta działa oczywiście w dwie strony. Dziś, gdy coraz trudniej jest zapełnić istniejące wakaty, równie ważne jest to, jakie wrażenie na kandydatach zrobią rekruterzy. Już dawno minęły czasy, kiedy rzucało się zdawkowe „zadzwonimy do Pani/Pana”, a telefon nigdy nie dzwonił. Kandydaci, których się lekceważy mogą wybrać inną ofertę, a co gorsze roznieść może się zła opinia o naszej firmie. W dzisiejszych czasach liczy się nie tylko takt i uprzejmość, ale również podejmowanie kontaktu z kandydatami. W dobrym tonie jest informowanie odrzuconych o tym fakcie na każdym etapie rekrutacji, włącznie z pierwszym.

Dla firm, które najbardziej starają się o właściwy wizerunek wśród pracowników i potencjalnych pracowników, a więc to, co określa się mianem employer brandingu, przeznaczony jest konkurs „Siła przyciągania”. Zorganizowany został on przez „Puls Biznesu” przy współpracy z Work Service, PwC i Orange Polska. Jego celem jest nagłaśnianie najlepszych praktyk z zakresu employer brandingu. A może Twoja firma ma się czym pochwalić w tym temacie?

You may also like...