Złota zasada 6 sekund

Co najbardziej liczy się w rekrutacji i selekcji pracowników? Są dwa takie elementy: jakość i czas. Niestety, oba te czynniki zwykle się wykluczają, co sprawia, że praca HR-owca jest niezwykle trudna i często musi on stawać na głowie, by znaleźć dobrą osobę we właściwym momencie. Każdy rekruter ma jednak swoje sposoby na maksymalne skrócenie czasu potrzebnego na zatrudnienie odpowiedniego kandydata. Jednym z nich jest “mechaniczne” skanowanie CV.

Sekundy na Twoją (nie)korzyść

Naukowcy przygotowujący raport dla największego magazynu rekrutacyjnego na świecie “The Laddels” wyliczyli, że średnia długość spoglądania na CV przez rekrutera wynosi 6 sekund. Co więcej, skupili się oni także na zbadaniu, które obszary dokumentów aplikacyjnych są dla HR-owców najciekawsze. Wyniki tego eksperymentu nie są zaskakujące – uwagę rekruterów w pierwszej kolejności przykuwa nasze obecne i wcześniejsze doświadczenie zawodowe. Oprócz tego, istotne jest także wykształcenie. Do badania wykorzystano metodę śledzenia ruchu gałek ocznych, dzięki czemu bardzo precyzyjnie można było określić, w jaki sposób umysł rekrutera “skanuje” dokument.

Im mniej, tym więcej

Jakie są dla nas wnioski z tego eksperymentu? Przede wszystkim ważne jest, by układ CV był maksymalnie przejrzysty. Wyróżnijmy te elementy, które są najistotniejsze – jak doświadczenie oraz wykształcenie, szczególnie jeśli to drugie wiąże się z naszym kierunkiem zawodowym. Dla osób chcących pracować w branży “kreatywnej” – jak reklama, PR, grafika itd., dodatkowo ważne jest, by CV w jakiś sposób się wyróżniało – krótko mówiąc, im bardziej zaskakująco, tym lepiej (choć nadal powinno być profesjonalnie). Pozostałym wystarczy schludny, zwykły dokument, zawierający najważniejsze informacje o dotychczasowym przebiegu kariery. Koniecznie pamiętajmy też, że im krótsze CV, tym lepiej. Nie zawierajmy w nim więc danych o stażach czy pracy dorywczej, chyba że na razie jest to nasz jedyny dorobek zawodowy. Generalnie jednak najbardziej liczy się doświadczenie zbieżne z branżą, w której aktualnie szukamy pracy.
Powodzenia!

You may also like...