Branża IT wciąż rośnie. Będzie zapotrzebowanie na analityków biznesowych i programistów

programistaW branży IT pracuje obecnie 140 tysięcy osób. Ich liczba wciąż jednak rośnie. Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny wzrasta bowiem proporcjonalnie do stopnia, w jakim przedsiębiorstwa zaczynają wdrażać rozwiązania związane z nowymi technologiami. A te stają się coraz bardziej powszechne.

Zapotrzebowanie na specjalistów wzrasta

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IT Club ABSL “Rynek usług IT w Polsce”, aż 93% firm działających w branży IT zamierza wkrótce rozszerzyć zakres działalności. Oznacza to także zwiększenie zatrudnienia. Do najbardziej poszukiwanych specjalistów należeć będą analitycy biznesowi oraz programiści i specjaliści o miękkich umiejętnościach i dobrze znających języki obce. Ta ostatnia cecha jest kluczowa, gdyż obecnie Polska dostarcza innym państwom usługi informatyczne w 25 językach.

Współpraca na skali globalnej

Według danych GUS, na przestrzeni 4 lat (od 2009 do 2013 roku), zdecydowanie wzrosła liczba firm świadczących usługi IT. Na początku było ich 40,2 tys., w 2013 – aż 60,7 tys. W największych firmach ilość zatrudnionych osób jest wręcz rekordowa – do 55 tysięcy. Obecnie z zagranicznymi markami współpracuje 64% firm informatycznych. Jeśli chodzi zaś o firmy z kapitałem zagranicznym, to ich usługi świadczone są na skali globalnej. Wśród nich, aż 80% współpracuje z Europą Zachodnią, 50% zaś z Ameryką Północną. Działań biznesowych nie prowadzi się zaś raczej obecnie w relacji z Ameryką Południową czy Azją. Regiony te stanowią jednak pole do rozwoju dla polskiej branży IT.

Według prognoz, rynek usług IT w ciągu kilku następnych lat będzie odnotowywał stały wzrost. Wartość rynku pod koniec 2018 roku ma wynieść ok. 3,9 mld dolarów. Z powodu dużego nagromadzenia firm oferujących usługi IT, przedsiębiorstwa będą musiały starać się jak najlepiej zaadaptować nowe technologie oraz odpowiedzieć na potrzeby klientów.

You may also like...