8 rad jak rozmawiać o pieniądzach w czasie rekrutacji

Jednym z elementów każdej rozmowy kwalifikacyjnej jest pertraktowanie przyszłych zarobków. Zwykle powoduje on dyskomfort uczestników rekrutacji, szczególnie kandydatów. Powodem tego nie jest oczywiście fakt, że „damy i dżentelmeni” nie rozmawiają o pieniądzach. Ważniejsza jest obawa, by nie zacząć negocjacji ze zbyt niskiego pułapu. Oto osiem porad dotyczących rozmowy o wynagrodzeniu:

Negocjowanie wynagordzenia1. Timing
Rozmowy o pieniądzach nie można zaczynać na zbyt wczesnym etapie procesu rekrutacji. Należy to zrobić dopiero gdy jesteśmy przekonani, że rekruterzy są nami zainteresowani. Zwykle wyczytać to można z treści wysyłanych przez nich komunikatów – zarówno tych przekazywanych bezpośrednio jak i mailowo. Przedwczesna rozmowa o finansach może też sprawić, że sprawisz wrażenie osoby, którą interesują jedynie zarobki.

2. Wiedza to skarb
Do rozmowy o zarobkach należy dobrze się przygotować. Co to oznacza? Musisz dowiedzieć się, jakie wynagrodzenie jest charakterystyczne dla stanowiska, branży i regionu lub miasta, w którym starasz się o pracę. Nie trzeba tu chyba pisać, że rekruterzy wiedzę tę mają w jednym paluszku.

3. Doświadczenie zawodowe
Kiedy już wiesz, ile zarabia się na stanowisku, na które aplikujesz, musisz określić poziom swojego doświadczenia zawodowego. Nie ma przecież wątpliwości, że wysokość zarobków zależeć będzie również i od tego czynnika.

4. Na co liczysz?
Kiedy wiesz już, ile zarabia się w danym mieście, na danym stanowisku i określiłeś swój poziom doświadczenia, ustal jakie najniższe wynagrodzenie możesz zaakceptować.

5. Wyczekuj
Wszystko zależy od tego, jak toczy się proces rekrutacji, ale pamiętaj, że może zdarzyć się tak, że podobasz się rekruterom na tyle, że będą próbowali Cię „kupić”. To najlepsza pozycja negocjacyjna, na jaką możesz liczyć. Nie warto więc marnować takiej okazji zbyt wczesną rozmową o zarobkach.

6. Takt i ogłada
Waląc prosto z mostu: „Ile płaci się na tym stanowisku?” można zepsuć dobre wrażenie. Dlatego, jeśli niecierpliwisz się na myśl o rozmowie o zarobkach, lepiej zacząć od czegoś mniej zobowiązującego, ale jednocześnie popychającego rozmowę w pożądanym kierunku. Możesz zapytać np., „Czy jesteś/jest Pan lub Pani odpowiednią osobą do rozmowy o zarobkach?”.

7. Bojowa gotowość
Bądź przygotowany, że rozmowa o zarobkach może zacząć się w każdej chwili. Musisz mieć też świadomość, że gdy Ty ją zainicjujesz, możesz dostać mglistą odpowiedź. W takiej sytuacji należy uzbroić się w cierpliwość.

8. Pieniądze to nie wszystko
Jasne, że pracuje się po to, żeby zarobić. Pamiętaj jednak, że praca to też coś więcej. Dziś pracodawcy wymagają od pracowników zaangażowania. W pierwszej kolejności musisz więc pokazać, jak bardzo interesująca wydaje Ci się oferta pracy. Na rozmowę o pieniądzach przyjdzie jeszcze czas.

You may also like...