HRowiec na miarę XXI wieku

Praca HR-owca to nie tylko stereotypowe przeglądanie CV i obsługa przychodzących aplikacji. W dzisiejszych czasach specjalista z działu HR musi korzystać z dużego arsenału narzędzi, aktywnie szukać pracowników i być na bieżąco z nowymi technologiami. 

Media społecznościowe jako narzędzie HR

Social media od wielu już lat zmieniają nasze życie. Nie inaczej jest w biznesie i profesjonalnych relacjach – udział mediów społecznościowych w pracy i codziennych obowiązkach sukcesywnie rośnie. Również działy HR coraz chętniej korzystają z ich dobrodziejstw. Musimy pamiętać, że poszukiwanie pracy nie jest procesem jednostronnym. Dzisiaj nie tylko pracownicy rozglądają się za atrakcyjnymi ofertami, a specjaliści od rekrutacji muszą aktywnie poszukiwać kandydatów. Wśród polskich rekruterów popularnością cieszą się najbardziej znane serwisy, takie jak: LinkedIn, GoldenLine czy Facebook. Obecnie są one nieocenione podczas rekrutacji specjalistów. W związku z tym firma powinna dbać o swój profil firmowy na tych serwisach i budować wizerunek sprawdzonego i rzetelnego pracodawcy.

Polecenie zawsze w cenie

To, co może znacząco przyspieszyć i ułatwić rekrutację jest w dzisiejszych czasach na wagę złota. Prostym, ale skutecznym rozwiązaniem jest np. system rekomendacji. Stworzenie takiego kompleksowego i systemowego rozwiązania będzie korzystne dla wszystkich stron. Dla kandydatów, ponieważ szybko poznają kulturę organizacyjną panującą w firmie. Pracodawcy mogą liczyć z kolei na zmniejszenie wskaźnika fluktuacji i większą szansę na rekrutację zakończoną sukcesem.

Motywacja przede wszystkim

System rekomendacji buduje się w oparciu o pracowników. W tym celu informacja o rozpoczęciu rekrutacji powinna od razu trafić do naszego zespołu, a konkretnie do osób o podobnej specjalizacji, kompetencjach, jak szukane osoby. Dzięki temu stworzymy sieć rekrutacyjną docierającą do osób o np. podobnych doświadczeniach, ukończonych studiach, stażach, itp. Ważne, aby nie zapomnieć o naszych obecnych pracownikach, którzy pośrednio pomagają nam w rekrutacji. Warto zastosować tutaj jasny i atrakcyjny system nagród – najlepiej finansowych. Pamiętajmy, że dobrze zmotywowani pracownicy są najcenniejszym kapitałem i ambasadorami naszej marki. 

Dzisiejsze działy HR nie wyglądają tak jak wyglądały jeszcze kilkanaście lat temu. Nowe technologie i dynamiczne zmiany na rynku pracy wymagają od rekruterów stałego rozwoju i wdrażania nowych narzędzi. Coraz częściej korzysta się z rekrutacji on-line, co w dobie pandemii Covid-19 zyskuje jeszcze na znaczeniu. Z jednej strony mamy dużą oszczędność czasu i pieniędzy. Z drugiej poszerzamy bazę potencjalnych kandydatów, ułatwiając pierwszy kontakt z pracodawcą. Zalet jest dużo więcej i jak pokazuje praktyka ostatnich lat rozwiązanie takie cieszy się dużą popularnością. 

You may also like...