Profesjonalna rekrutacja? Nie u nas

sesja ACDCNa forach internetowych aż huczy od licznych opisów błędów, popełnianych przez pracodawców podczas rekrutacji. Do najczęstszych zalicza się brak informacji zwrotnej, niewłaściwe pytania (np. o życie prywatne) czy nieumiejętne stosowanie narzędzi rekrutacyjnych.

Prywatność w szponach rekrutera

Wielu polskich pracodawców często wychodzi z założenia, że rezygnacja z usług firmy rekrutacyjnej przyniesie im duże oszczędności. Niestety, jest to dość krótkowzroczne podejście. Wydaje się bowiem, że pracodawcy nie do końca wiedzą, jak należy przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, na wstępie zrażając do siebie kandydatów. Niektóre z popełnianych przez nich błędów są wręcz kardynalne. Przykładowo, jeśli pracodawca widzi przed sobą młodą kobietę, czasem pada pytanie o jej plany związane z macierzyństwem. Nie dość, że nie jest to zbyt kulturalne, to chęć posiadania potomstwa może w jego oczach znacząco obniżyć wartość kandydatki – choćby była najlepszą profesjonalistką w swoim fachu.

Nie zadzwonimy do pana/i

Jeśli ktoś choć raz w życiu próbował znaleźć pracę, na pewno spotkał się ze sztampowym “zadzwonimy do pana/i”. Oczywiście najczęściej nikt nie dzwoni. Zdumiewająca większość rekruterów wcale nie daje znaku życia i nawet podziękowanie za przesłanie aplikacji zdaje się przekraczać ich możliwości. A gdy zostaniemy już zaproszeni na rozmowę, ale nie przejdziemy jej pozytywnie, bardzo niewielki procent pracodawców przesyła jakąkolwiek informację zwrotną.

Poziom abstrakcji mierzony testem

Problemem jest także nieumiejętne stosowanie narzędzi rekrutacyjnych. Testy, rozmowy, case study czy inne ćwiczenia są dobre tylko wtedy, gdy ma się świadomość do czego służą. Tymczasem zdarzało się, że na rozmowie o pracę w charakterze, przykładowo, specjalisty ds. PR kandydatom kazano rozwiązywać zadania z matematyki – po czym oczywiście poskąpiono jakichkolwiek wyjaśnień. Zdarzały się także przypadki sesji assessement center, których nikt nie obserwował, a kandydaci byli pozostawieni samym sobie.

Niewłaściwe przeprowadzanie rekrutacji może poważnie zemścić się na pracodawcy. W dzisiejszych czasach wiadomości rozprzestrzeniają się z ogromną prędkością, a negatywne informacje mogą dojść nawet do potencjalnych klientów. Jeśli przedsiębiorcom zależy więc na pozytywnym wizerunku, powinni zacząć od przeprowadzania rekrutacji w sposób nieco bardziej profesjonalny.

You may also like...