Firmowe mikołajki

Grudzień to okres, kiedy wielu pracodawców przyznaje swoim podwładnym premie. Ma to miejsce z dwóch powodów. Z jednej strony jest to koniec roku, czas podsumowań i ocen, a z drugiej strony czas, kiedy szczególnie potrzebne są pieniądze ze względu na wydatki na prezenty i przygotowanie świąt. Premie mogą przybierać różne formy, zależnie od budżetu firmy i kreatywności pracodawcy.

Prezent dla pracownika

Gratyfikacja o tej porze roku to przede wszystkim dobry zabieg motywujący, bo nie tylko wpływa na satysfakcję pracownika, ale wykorzystuje atmosferę świąt, która przywołuje rodzinne wspomnienia i pozytywne emocje. Może ona przybrać standardową postać pieniężną jako dodatek do wynagrodzenia, ale także formę różnego rodzaju voucherów umożliwiających płatności w znanych sklepach sieciowych, wyjazdów rodzinnych, mikołajek dla dzieci, czy personalizowanych paczek z różnymi słodyczami i ozdobami świątecznymi.

Czas ocen

Ponieważ święta mają miejsce na koniec roku, to wiążą się także z podsumowaniami, a to pociąga za sobą oceny. Potrzebne są one, by zweryfikować, czy firma działa zgodnie z założoną strategią, a także by sprawdzić, czy pracownicy wykorzystują w pełni swój potencjał, czy może potrzebują jakichś zmian. Najlepiej sprawdza się tutaj metoda zwana oceną 360 stopni. Polega ona na ewaluacji danego pracownika nie tylko przez bezpośredniego przełożonego, ale także przez najbliższych współpracowników i innych członków organizacji, a nawet klientów i partnerów biznesowych. Przyświeca temu zamysł, że im więcej osób wyrazi swoją opinię, tym bardziej będzie ona obiektywna. Ważne, żeby pamiętać, że nadrzędnym celem oceny jest rozwój pracowników, a przez to całej firmy. Dodatkowo ocenę taką i roczne podsumowanie daje okazję do dodatkowego wynagrodzenia najlepszych z pracowników.

Możliwość, nie konieczność

Przede wszystkim warto mieć jednak na uwadze, że jakiekolwiek premie świąteczne są dobrą wolą pracodawcy. Nie ma on bowiem obowiązku dodatkowo nagradzać swoich pracowników, o ile nie jest to kwestia regulowana przez umowy i wewnętrzne przepisy firmy. Pomimo to w interesie każdego pracodawcy leży skorzystanie z każdej okazji (tutaj magia świąt) do zwiększania motywacji podwładnych i budowania u nich lojalności względem organizacji.

You may also like...