Headhunterzy coraz bardziej potrzebni

Firmy mają sporo problemów ze znalezieniem pracowników o wąskiej specjalizacji i unikalnych kwalifikacjach. Szczególnie wtedy, gdy muszą konkurować z innymi organizacjami. W tej trudnej sytuacji w sukurs przychodzą prawdziwi “drapieżcy” rynku pracy.

Sylwetka łowcy

Łowcy głów, bo nich mowa, już od przeszło pół wieku królują w branży rekrutacyjnej. Zawód powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 40. ubiegłego wieku, ale w naszym kraju pojawił się dopiero po transformacji gospodarczej lat 90. Początkowo nie był w żaden sposób regulowany i każdy mógł zostać headhunterem. Jednak wraz z rozwojem branży konieczne stały się odpowiednie kwalifikacje, sformalizowana wiedza i odpowiednie narzędzia. Generalnie rzadko są to osoby zatrudnione w strukturach firmowych, najczęściej są freelancerami.

W dzisiejszych czasach, gdy mamy do czynienia z trudnym dla pracodawców rynkiem pracownika headhunterzy stają się wręcz niezbędni firmom chcącym konkurować o najlepszych specjalistów na rynku. Szczególnie, że ich modus operandi to jakościowe, a nie ilościowe podejście do rekrutacji pracowników. Zamiast skupiać się na tworzeniu obszernych baz kandydatów preferują podejście, które dopasowuje ludzi ściśle do stanowiska, co ułatwia szybkie i skuteczne obsadzenie wakatu.

Szczegóły “polowania”

Sam proces rozpoczyna się od profilowania lub zapoznania się z już istniejącym profilem kandydata. Potem zaczyna się kolejny etap, czyli selekcja firm, które mogą posiadać interesującą nas osobę. Tutaj z pomocą mogą przyjść sieci społecznościowe i portale zawodowe (LinkedIn GoldenLine). Po tak przeprowadzonym rekonesansie przychodzi pora na bezpośredni kontakt. To bywa czasem utrudnione, zdobycie bowiem bezpośrednich danych kandydata wymaga sporo zachodu. Profesjonalny headhunter radzi sobie z tym jednak bez trudu, bo spryt i nieustępliwość to istota jego pracy.

Warto wspomnieć, że w zawód headhuntera wpisany jest proces executive search polegający na rekrutacji kandydatów na najwyższe stanowiska menedżerskie. Poprzeczka dla takich działań jest ustawiona niezwykle wysoko i wynika z potrzeby zapewnienia komfortu wszystkim stronom oraz pełnej poufności prowadzonych działań. Metoda ta zawiera w sobie takie działania jak kilkukrotne spotkania z kandydatem, dokładną weryfikację, sprawdzenie referencji i analizę dokonań zawodowych potencjalnego kandydata. Jednocześnie headhunter musi umieć zachęcić takiego kandydata do zmiany pracy. Nie jest to łatwe, gdyż zazwyczaj pracują już oni na atrakcyjnych warunkach, zarówno jeśli chodzi o wynagrodzenie, jak i wszelkie dodatki pozapłacowe. Dopiero wtedy możliwe jest zaprezentowanie takiego kandydata ewentualnemu pracodawcy. Zazwyczaj headhunterzy przygotowują do tego etapu 2-3 „wybrańców”.

Dlaczego warto

Powstaje pytanie dlaczego warto współpracować z łowcami głów. Wiele firm nie decyduje się na to i najczęstszy powód to względy finansowe. Usługi najlepszych na rynku doradców personalnych nie należą bowiem do najtańszych. Z drugiej strony takie myślenie może okazać się pułapką, bo czasem lepiej ponieść jednorazowy koszt i zgarnąć z rynku najlepszego specjalistę lub managera. Do tego dochodzi fakt, że headhunterzy dysponują unikalną wiedzą i mają możliwość dotarcia do osób, które nie poszukują aktywnie pracy. Warto więc zaufać profesjonaliście, który będzie potrafił odczytać nasze potrzeby i pozyskać z rynku najlepszych!

You may also like...