Direct Search sposobem na kandydatów pasywnych

Na pozór wydaje się, że rekrutacja pracowników jest dość prostym i rutynowym procesem. Ustalamy nasze potrzeby kadrowe, przygotowujemy ogłoszenie, publikujemy je na największych portalach i czekamy na napływ aplikacji. Następnie przeglądamy otrzymane zgłoszenia i wybieramy interesujące nas osoby. Co jednak w sytuacji, gdy na nasze, potencjalnie atrakcyjne ogłoszenie, odzew jest znikomy, czy wręcz nie ma go wcale? W sukurs rozczarowanym specjalistom HR przychodzą wtedy niestandardowe narzędzia rekrutacyjne.

rekrutacja pracowników

Kandydaci z najwyższej półki

Jednym z bardziej popularnych narzędzi jest metoda Direct Search. Umożliwia ona rekrutację kluczowych specjalistów o rzadkich, a nawet unikatowych kompetencjach. Stosuje się ją również przy rekrutacji kadry managerskiej wyższego i średniego szczebla. Dzięki DS można dotrzeć to tzw. kandydatów pasywnych, którzy nie szukają aktywnie pracy. Ich doświadczenie, sukcesy, portfolio, a co za tym idzie realne umiejętności, są nieocenioną wartością dla każdej firmy.

Dyskrecja przede wszystkim

W obliczu zwiększonej fluktuacji kadr i deficytu specjalistów poszerzenie grupy odbiorców zwiększa szansę agencji rekrutacyjnych na zakończoną sukcesem rekrutację. Odpowiedzialny za proces konsultant powinien zachęcić potencjalnego kandydata do rozpatrzenia oferty, przy zachowaniu możliwie wysokiej dyskrecji. 

Jeśli mowa o dyskrecji to trzeba wyraźnie powiedzieć, że jest ona kluczowa. Osoby na ważnych stanowiskach nie mogą pozwolić sobie na afiszowanie się z tym, że rozważają zmianę pracy. Z drugiej strony również firmy, szukając pracownika “na wymianę”, dbają o poufność i dyskrecję. 

Drożej, ale efektywniej

Rekrutacja metodą Direct Search niesie za sobą spore koszty, ale przedkłada się na wyższą efektywność – najczęściej więc decydują się na nią większe firmy. Jej zastosowanie pozwala wykluczyć żmudne procesy przeglądania dziesiątek aplikacji i szybciej dokonać selekcji. Agencje rekrutacyjne odciążają przy tym zleceniodawcę i jego pracowników, a ich doświadczenie zmniejsza znacząco prawdopodobieństwo zatrudnienia nieodpowiedniego kandydata. 

Metoda DS jest najpopularniejsza w branży IT, która nie bez powodu uważana jest za najtrudniejszą do rekrutowania. Specjaliści IT są rozchwytywani, a z drugiej strony rzadko kiedy sami szukają zatrudnienia. W takiej sytuacji bezpośredni kontakt i aktywacja pasywnego kandydata staje się wręcz niezbędna.

You may also like...