Speed recruitment, czyli gra niewarta świeczki

W dobie rynku pracownika pozyskanie najlepszych specjalistów jest nie lada wyzwaniem. Nie dość, że brakuje rąk do pracy, wskaźniki fluktuacji kadr rosną, a wymagania potencjalnych kandydatów są wysokie, to jeszcze sam proces rekrutacji potrafi ciągnąć się w nieskończoność. Nic więc dziwnego, że rekruterzy sięgają po coraz to nowe metody i starają się zoptymalizować cały proces.

Rozmowa rekrutacyjna

Speed recruitment

Jedną z takich metod, która cieszy się coraz większą popularnością, jest speed recruitment. Metodę tę można przyrównać do szybkiej randki… Jest to zasadna analogia, ponieważ taka rozmowa trwa zazwyczaj 15 minut i jest przeprowadzana w luźnej atmosferze, bez napięcia klasycznej rozmowy kwalifikacyjnej. Osoby, które wypadną najlepiej przechodzą do kolejnych etapów. 

Jakie są zatem zalety takiego rozwiązania i kiedy można je stosować? Oczywistym powodem jest maksymalne skrócenie rekrutacji i obniżenie jej kosztów. Dodatkowo wakat zostaje szybko obsadzony i znikają ewentualne trudności w funkcjonowaniu naszej organizacji. Dodatkowo kwalifikacja w trybie speed recruitment może być pewną formą reklamy i potrafi przyciągnąć do firmy większe niż przy klasycznej rekrutacji grono kandydatów.

Jak się człowiek spieszy…

Jak łatwo się domyśleć, nie ma róży bez kolców. Największe zagrożenie to zbyt pobieżna selekcja pracowików. Jak wspomnieliśmy rozmowa trwa zaledwie kwadrans i jest to czas identyczny z podstawowym screeningiem w klasycznym procesie rekrutacji. Niestety w tak krótkim czasie nie jest możliwe sprawdzenie rzeczywistych umiejętności kandydata, weryfikacja jak działa w zespole i czy pasuje do naszej organizacji. W takiej sytuacji nie dość, że pracownik może nie sprostać oczekiwaniom, to jeszcze sam może zrezygnować po pierwszych dniach wdrożenia. 

Gra niewarta świeczki

Wszyscy wiedzą, że koszty nieudanej rekrutacji są znaczne – pozorna oszczędność przy speed recruitment może okazać się znaczącym obciążeniem budżetu! Dodatkowo, gdy dojdzie do czasochłonnego procesu wdrażania na nowym stanowisku narazimy firmę na ogromne straty. 

Jak widać speed recruitment potrafi być sporym zagrożeniem dla firmy. Pozorne korzyści bledną w obliczu realnych zagrożeń. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w procesie rekrutacji metody Assessment Centre, która pomimo znaczących kosztów pozwala na lepszy dobór i weryfikację kompetencji kandydatów. Paradoksalnie czasem lepiej wydać więcej i poświęcić trochę czasu, aby wymiernie zyskać i zaoszczędzić!

You may also like...