Mowa ciała: czego nie robić na rozmowie kwalifikacyjnej?

rozmowa kwalifikacyjnaCzy do rozmowy kwalifikacyjnej łatwo jest się przygotować? I tak, i nie. Z jednej strony nietrudno przewidzieć pytania, które mogą paść podczas spotkania, odpowiedzi można ułożyć więc zawczasu. Wiele osób zapomina jednak o drugim ważnym aspekcie – mowie ciała. Na rozmowie popełniamy mnóstwo błędów, które mogą zaważyć o naszej karierze bardziej niż słowa. Oto niektóre z nich.

Spojrzenie w oczy

Z badań przeprowadzonych przez Harris Poll dla CareerBuilder, wynika, że aż 65% rekruterów twierdzi, iż podczas rozmowy z kandydatem przeszkadza im brak kontaktu wzrokowego. Trudno się temu dziwić, bowiem nawet w prywatnych sytuacjach unikanie spojrzenia nie świadczy o niczym dobrym. Nigdy nie wiadomo, czy rozmówca tylko się wstydzi, czy też nie do końca mówi prawdę. Lepiej więc wykazać się pewnością siebie i spojrzeć rekruterowi w oczy – przynajmniej przez krótką chwilę. Najważniejsze, żeby wypaść naturalnie.

Z uśmiechem raźniej

Według 36% rekruterów, złe wrażenie robi także brak uśmiechu. Rozmowa kwalifikacyjna to poważne spotkanie, nikt jednak nie mówił, że nie wolno być pogodnym. Podobnie jak w poprzednim przypadku, odrobina naturalności nigdy nie zaszkodzi. HR-owiec nie jest przecież niezawisłym sędzią, mającym wydać na nas wyrok. Uśmiech pomoże nawiązać z nim nić porozumienia, mogącą za to zaważyć na końcowym efekcie rozmowy.

Do rozmówcy z szacunkiem

Jedna trzecia rekruterów za niestosowne uważa “tarmoszenie” czegoś w ręku przez kandydata. Rozmowa w cztery oczy to wszakże sytuacja nieco inna niż bierne słuchanie wykładu. W tym drugim przypadku, obracanie długopisu w ręce pomaga się skupić, w pierwszej natomiast jest wyrazem braku szacunku dla rozmówcy. Podobny wydźwięk może mieć także wiercenie się na krześle, zabawa włosami lub krzyżowanie rąk na piersiach. Przyjęcie zamkniętej postawy stanowi dla rekrutera jednoznaczny komunikat, że kandydat wolałby w tym momencie znajdować się gdzieś indziej.

Doświadczeni HR-owcy przyznają jednak, że do wszystkiego należy podchodzić z dystansem. W rzeczywistości najbardziej istotne są bowiem faktyczne umiejętności kandydata, a nie to, czy przyjmuje on właściwą postawę. Mowa ciała zdradza wiele na temat charakteru człowieka. Jeśli nie kładzie on jednak nóg na stole, warto potraktować ją jedynie jako dodatek do całości jego wizerunku. Każdy potrzebuje przecież odrobiny empatii.

You may also like...