Executive Search. Rekrutacja wysokich lotów

Negocjacje z pracodawcą - rekrutacja

W dobie niekończącej się liczby ogłoszeń o pracę, tysięcy aplikacji kandydatów o niesprecyzowanych kompetencjach duże międzynarodowe przedsiębiorstwa bardzo często stają przed ogromnym dylematem – w jaki sposób rekrutować dyrektorów i managerów, których umiejętności idealnie wkomponują się w wymagania i politykę firmy? Rozwiązaniem tej kwestii jest search. Executive Search. Rekrutacja kadry managerskiej, czyli executive search jest sprawdzoną na całym świecie metodą rekrutacji kluczowych osób z poziomu kadry zarządzającej oraz wysokiej klasy specjalistów. Jest narzędziem wyszukiwania kandydatów na wysokie stanowiska spośród osób, które najczęściej pracy nie szukają. A przynajmniej nie planują zmieniać. Zadaniem konsultantów posługujących się metodą executive search jest wyszukiwanie takich kandydatów, którzy pod względem doświadczenia spełniają wymogi pracodawcy zlecającego rekrutację, a następnie przedstawienie oferty i zachęcenie do ubiegania się o dane stanowisko. Dzięki ES możliwe jest dotarcie do tych kandydatów, którzy nie reagują na standardowe metody rekrutacji.

Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w tego typu rekrutacji. Cel jest niezwykle ważny – trzeba dotrzeć do osób o rzadkich, unikatowych specjalnościach zawodowych i wysokich kompetencjach tak osobistych, jak i merytorycznych. Od wyniku takiej rekrutacji może zależeć przyszłość działu, a czasem nawet całej firmy. Jakie zatem czynniki powinny decydować o tym, komu powierzyć tak ważne zadanie?

Przede wszystkim powinno się zwracać uwagę na doświadczenie. Tego typu projekty nie są łatwe, dlatego też najbezpieczniej powierzać je konsultantom, którzy mają na swoim koncie bagaż doświadczeń również tego typu. Nie bez znaczenia jest zatem długość funkcjonowania danej firmy na rynku i liczba zrealizowanych wcześniej projektów, które dają gwarancję efektywności.

Po drugie bardzo istotną rzeczą, w kontekście executive search, jest posiadana przez daną firmę baza kandydatów. Im większa i bardziej zróżnicowana, tym łatwiej i szybciej będzie konsultantom dotrzeć do pożądanych przez pracodawców osób. Tutaj niezmiernie ważne są relacje budowane latami przez konsultantów oraz posiadane przez nich sieci kontaktów biznesowych.

Kolejnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę jest poufność. W gruncie rzeczy to bardzo ważna kwestia, często decydująca o powodzeniu całego procesu. Ogromne znaczenie ma także zachowanie wszelkich zasad uczciwej konkurencji zagwarantowanych przez Association of Executive Search Consultants, wysokie umiejętności oceny kompetencji managerskich oraz znajomość rynku wynagrodzeń.

Rekrutacja pracownikówPowyższe czynniki są szczególnie istotne w kontekście rynku outsourcingowego w dużych ośrodkach miejskich, takich jak: Kraków, Wrocław, Warszawa, Poznań, gdzie co roku otwiera się mnóstwo firm i zapotrzebowanie na managerów jest ogromne. W konsekwencji tacy kandydaci są zasypywani ofertami pracy, a to daje im dużą swobodę działania. Do tego dochodzi jeszcze standardowa rotacja na tych stanowiskach, co powoduje, iż znalezienie odpowiednich osób na dane stanowisko staje się jeszcze trudniejsze.

Pionierskie rozwiązania – nowoczesne narzędzia i techniki wsparte dużym zapleczem kontaktów i bogatym doświadczeniem konsultantów to przepis na sukces – mówi Justyna Drabik Senior Project Manager w Dziale Rekrutacji w firmie Advisory Group TEST Human Resources, laureata w kategorii Executive Search Firm of The Year w tegorocznej edycji CEE Shared Services and Outsourcing Awards.

Jedno jest pewne, executive search to potwierdzona wieloletnimi doświadczeniami skuteczna metoda pozyskiwania wartościowych i doświadczonych pracowników na wysokie stanowiska. Decyzja o tym, jaką metodą zrekrutować idealnego kandydata pozostaje w rękach pracodawcy.

You may also like...