Niestosowne pytania od rekrutera. Jak się zachować?

Jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej. Bardzo zależy Ci na tym stanowisku, starasz się więc wypaść jak najlepiej. Nagle jednak rekruter zadaje Ci bardzo osobiste pytanie, na które wolisz nie odpowiadać. Co robisz?

Co mówi Kodeks Pracy?

Takie sytuacje może nie zdarzają się często, warto jednak wiedzieć, co zrobić, jeśli osoba prowadząca rekrutację odrobinę się “zagalopuje”. Po pierwsze, wiedz, że jeżeli nie jest to uzasadniony przypadek, nie ma ona prawa pytać o rzeczy bezpośrednio niezwiązane ze specyfiką danego stanowiska. Jak wynika bowiem z Kodeksu Pracy, potencjalny pracodawca może poprosić Cię jedynie o podanie następujących informacji:
Imię i nazwisko
Data urodzenia
Dane kontaktowe
Miejsce zamieszkania
Imiona i nazwiska rodziców

Rzeczy, o które rekruter nie ma prawa pytać

Większość tych danych i tak prawdopodobnie podajesz w CV i każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż są one potrzebne w procesie rekrutacyjnym. Co jednak zrobić, jeśli osoba, z którą rozmawiasz, nie poprzestaje na tych informacjach i chce dowiedzieć się o Tobie jeszcze więcej (Twoim zdaniem za dużo)? Do takich niestosownych pytań mogą należeć np. te związane z Twoim pochodzeniem etnicznym, preferencjami seksualnymi czy (w przypadku kobiet) planami dotyczącymi założenia rodziny. Tego typu pytania są obraźliwe, a jeśli wpływają negatywnie na decyzję co do zatrudnienia Cię, możesz żądać odszkodowania za nierówne traktowanie.

Jak wyjść z twarzą?

Wróćmy jednak do pytania postawionego we wstępie: jak się zachować, jeśli usłyszysz takie niestosowne pytanie? Przede wszystkim zachowaj zimną krew i nie wpadaj w gniew. Ze spokojem i opanowaniem wytłumacz, że żądanie podobnych informacji jest niezgodne z Kodeksem Pracy i wolałbyś nie udzielać na nie odpowiedzi. Wyjątkiem mogą być pytania dotyczące niekaralności, ale tylko jeśli aplikujesz na stanowisko w służbach cywilnych lub mundurowych. W innym przypadku, również ta informacja nie powinna być przedmiotem zainteresowania ze strony pracodawcy. No i pozostaje jeszcze ostatnia kwestia – koniecznie zastanów się, czy w ogóle chcesz pracować w firmie, gdzie podczas rekrutacji brane są pod uwagę inne czynniki prócz Twojej osobowości i kwalifikacji.

You may also like...