W Polsce coraz więcej obcokrajowców – także w nowych branżach

W Polsce nieustannie przybywa pracowników z zagranicy. Nic w tym zresztą dziwnego, bo rodzimi pracodawcy ciągle borykają się ze skutkami rynku pracownika, czyli niewystarczającą liczbą wykwalifikowanych chętnych do podjęcia pracy. Okazuje się jednak, że imigranci zatrudniani są nie tylko w najprostszych pracach. Coraz więcej jest ich także w branży gier komputerowych oraz SSC/BPO/IT.

Obcokrajowcy wśród “white collars”

To zrozumiałe, że niektóry obcokrajowcy przyjeżdżają do Polski “za chlebem”, w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Dotyczy to szczególnie obywateli Ukrainy, którzy często zatrudniają się w zakładach produkcyjnych, sklepach, na recepcjach itd. Jeśli przyjrzeć się temu zjawisku bliżej, okazuje się jednak, że osoby z zagranicy obejmują też wakaty na znacznie wyższych stanowiskach. Tendencja ta doskonale widoczna jest w badaniach statystycznych – jedna z najnowszych analiz, “Kondycja Branży Gier ‘17”, zrealizowana przez firmę Advisory Group TEST Human Resources we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskie Gry, pokazuje, jak procent pracowników z zagranicy naprawdę wygląda wśród polskich “white collars”. Pod lupę wzięto branżę SSC/BPO/IT – czyli jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się ostatnio obszarów gospodarki – oraz właśnie branżę gier komputerowych, której poświęcone było całe badanie. Co się okazało?

Z Ukrainy i Europy Zachodniej

W centrach nowoczesnych usług dla biznesu, zatrudnionych jest obecnie 12% obcokrajowców – a są to właśnie głównie obywatele Ukrainy. W gamedevie pracuje z kolei 10% osób z zagranicy, o znacznie bardziej urozmaiconych narodowościach (w większości są to osoby pochodzące z Europy Zachodniej). Z analizy wynika też jeszcze jedna ważna rzecz: większość obcokrajowców pracuje w badanych firmach krócej niż rok, co wyraźnie wskazuje na bardzo duży stopień rotacji w tej grupie podwładnych. Trudno jednak powiedzieć, jakie są powody tak wzmożonej fluktuacji wśród obcokrajowców. Być może traktują oni pracę jako tymczasową, chcąc “dorobić” i wrócić do kraju, może jednak zdarzać się też tak, że po prostu nie czują się dobrze w danym miejscu pracy. Warto przecież pamiętać, że wśród Polaków o tak krótkim stażu pracy, również utrzymuje się bardzo wysoki poziom rotacji. Dopiero osoby, które pracują dłużej niż rok, częściej stają się stałymi pracownikami firmy.

Pensja i możliwości rozwoju

Co właściwie przyciąga obcokrajowców do Polski? W przypadku obywateli Ukrainy mogą to być obiecujące pensje (porównując z zarobkami w ich kraju, u nas mogą liczyć na naprawdę dobre warunki). Jaki jednak czynnik stoi za tym, że wykwalifikowani pracownicy branży gier komputerowych porzucają Europę Zachodnią i przyjeżdżają pracować tutaj? Odpowiedzią może być wspomniany wcześniej problem z pozyskaniem pracowników. Pracodawca, wiedząc o tym, że w danym kraju mieszka bardzo dobrze wykwalifikowany specjalista z branży (a jest ich w Europie stosunkowo niewielu), może sam skontaktować się z nim i namówić go do przyjazdu tutaj, oferując oczywiście konkurencyjną pensję. Warto przy tym pamiętać, że praca w gamedevie oscyluje wokół konkretnych projektów, obcokrajowcy nie osiedlają się więc tutaj prawdopodobnie na stałe.

Czy liczba pracowników z zagranicy będzie się w Polsce powiększać? Prawdopodobnie tak, bo w chwili obecnej jest to najlepsze wyjście dla pracodawców mających problem z pozyskaniem sił roboczych. Nie bez znaczenia jest także zjawisko globalizacji, czyli mieszania się kultur, które w miarę upływu lat będzie się już przecież tylko pogłębiać. Nie wydaje się więc, że liczba obcokrajowców kiedykolwiek zmaleje – należałoby przygotować się raczej na to, że będzie dokładnie odwrotnie.

You may also like...