Pracodawca idealny

Wybór pracodawcy coraz częściej pozostaje w gestii pracownika, a nie w rękach konieczności i braku innych możliwości. Zmieniająca się sytuacja na rynku pracy i większa liczba ofert sprawia, że niekiedy to indywidualne preferencje osób poszukujących zatrudnienia decydują o tym, jakiego pracodawcę wybiorą. Czym więc kierować się podczas wyboru?

Wybór pracodawcyPo pierwsze wiedzą. Przed zgłoszeniem swej kandydatury w procesie rekrutacyjnym, dobrze zdobyć informacje na temat historii organizacji, jej osiągnięć oraz pozycji zajmowanej na rynku. Bardzo dobrze jest także dowiedzieć się jak pracodawca traktuje swoich pracowników, a najlepszym źródłem informacji na ten temat są osoby, które kiedyś w firmie pracowały. Choć informacje z pewnością będą subiektywne, wciąż istnieje szansa na to, żeby zdobyć informacje na temat pracy w zespole, współpracy z zarządem oraz warunków i atmosfery w firmie.

Kwestią o ogromnej wadze, prawdopodobnie najczęściej przesądzającą o ostatecznej decyzji, jest oczywiście wynagrodzenie. Kiedy jednak porównywane firmy oferują swoim potencjalnym pracownikom podobne stawki, istotne zaczynają mieć dodatkowe świadczenia. Benefity oferowane przez większych graczy na rynku są bardzo rozmaite: od karnetów sportowych, prywatnej opieki medycznej przez bony pracownicze, do świadczeń zupełnie niezwykłych, jak choćby darmowych masaży w miejscu pracy, opieki trenera i dietetyka itp.

W wyborze przyszłego pracodawcy pomoże nam też wiedza na temat możliwych ścieżek kariery w danej firmie. Organizacje stawiające na rozwój indywidualny swoich pracowników to takie, które pomagają im – choćby finansowo – w zdobywaniu nowych umiejętności oraz kwalifikacji. Najczęściej oznacza to dofinansowanie lub opłacenie dodatkowych szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych. Świadomi biznesowo przedsiębiorcy nie boją się także tworzyć ścieżek kariery w taki sposób, aby pracownicy byli w stanie już na starcie wyznaczać sobie cel i konsekwentnie dążyć do niego w zgodzie z filozofią firmy.

To, gdzie dobrze poinformowany i przygotowany do rekrutacji pracownik ostatecznie trafi jest więc wypadkową jego wiedzy na temat firmy, potencjalnych możliwości rozwoju oraz pieniędzy, które będzie miał szansę zarobić. Nie mniej istotne są także kwestie bardziej „delikatne” – atmosfera w firmie, stosunki między pracownikami czy choćby zasady dotyczące ubioru i wyglądu w pracy. Aby klimat ten poznać wystarczy rozejrzeć się dookoła podczas rozmowy kwalifikacyjnej – zobaczyć jak pracują, jak wyglądają i jak spędzają czas pracownicy firmy. Być może będzie to najlepsza wskazówka na temat tego, jak dana osoba odnajdzie się w nowym miejscu. W końcu to właśnie w pracy spędzamy ok. 1/3 część dnia!

You may also like...