Sztuczna inteligencja w dziale HR

Sztuczna inteligencja to magiczny termin, który pojawiając się w różnych kontekstach, za każdym razem pobudza wyobraźnię. Prawda jest taka, że AI w szerokim rozumieniu jest obecne w naszym życiu niemal na każdym kroku. Nic więc dziwnego, że z badań przeprowadzonych przez Gartnera wynika, że rozwiązania zaliczane do sztucznej inteligencji zostały wdrożone w ok. 37% firm. Biznes jako pierwszy zostientował się, że automatyzacja pewnych procesów, usprawnienie komunikacji i optymalizacja działań przekładają się na czysty zysk.

Sztuczna inteligencja w rekrutacji

Podobnie jest z działami HR, które swoje funkcjonowanie zaczynają opierać na nowoczesnych rozwiązaniach i również nie stronią od innowacji z obszaru AI. Przy dużej skali działań oraz potrzebie zachowania stałego i nieprzerwanego kontaktu z potencjalnymi kandydatami w sukurs przychodzą Chatboty.

Chatboty rekrutacyjne to nic innego, jak wirtualni asystenci, których zadaniem jest wsparcie procesów rekrutacyjnych. W praktyce wygląda to tak, że system AI wykorzystujący NLP (technologię przetwarzania języka naturalnego) komunikuje się aplikującymi za pośrednictwem czatu. Czat ten jest dostępny z poziomu strony internetowej, komunikatora społecznościowego lub dedykowanej aplikacji.

Chatbot nigdy nie śpi

Zakres ich możliwości jest całkiem spory. Z jednej strony udzielają kandydatom wyczerpujących informacji na temat stanowiska i firmy, wymagań, obowiązków i wynagrodzenia, a z drugiej potrafią przez zadanie odpowiednich pytań przeprowadzić wstępną selekcję pracowników. Oszczędzają czas obu stronom i przepuszczają do kolejnych etapów odpowiednie kandydatury.

Po zatrudnieniu kandydata rola Chatbotów bynajmniej się nie kończy. Sztuczna inteligencja może okazać się niezwykle pomocna przy onboardingu, czyli wdrożeniu nowego pracownika. W sporym zakresie wyręcza wtedy kadrowych, przeprowadzając pracownika przez gąszcz formularzy i oświadczeń oraz pozwala na przeprowadzenie podstawowych szkoleń np. z zakresu BHP i systemów firmowych.

Chatboty mogą też współdziałać i bezpośrednio pomagać specjalistom z działów HR. Potrafią przejąć część obowiązków związanych z koordynacją i planowaniem spraw pracowniczych. Posiadają też jeden niezaprzeczalny atut – są dostępne cały czas i od razu. Ich istotną rolą jest też zbieranie danych o pracownikach. Potrafią określić ich potrzeby, zbadać nastroje i pomóc usprawnić wewnętrzne procedury.

Na rodzimym rynku

Co ciekawe tego typu rozwiązania są dostępne również w naszym kraju. Centrum Pomocy Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia należący do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to wsparcie dla bezrobotnych i pracodawców. Wirtualny asystent InteliWISE udziela niezbędnych informacji w zakresie rejestracji w UP, dostępnych ofert pracy, tworzenia CV i listów motywacyjnych. Według ministerstwa rozwiązanie to pozwoliło odciążyć urzędy pracy i ułatwiło ludziom dostęp do informacji.

Podsumowując, chatbot to pracownik, który nigdy nie śpi, jest dostępny w kilka sekund i w niektórych przypadkach działa sprawniej, niż najlepszy specjalista z działu HR.

You may also like...