Negocjacje z pracodawcą – znaj swoją wartość!

Żeby dostać pracę odpowiadającą naszym wymaganiom konieczne jest, aby prędzej czy później „zmierzyć” się z pracodawcą podczas rozmowy rekrutacyjnej, a specyfika naszego rynku pracy jest wciąż taka, że pracownik jest traktowany jak towar, który ma swoją wartość. Dlatego przy wycenie swoich umiejętności warto pamiętać o kilku rzeczach, które mogą być kluczowe dla całego przebiegu zdobywania pracy.

O przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej napisano całe mnóstwo podręczników a Internet przepełniony jest przykładowymi pytaniami zadawanymi przez przyszłych pracodawców, z którymi po zapoznaniu się, będziemy mogli udać się na rozmowę o wymarzoną pracę z mniejszym stresem. Ciekawą sprawą są też wirtualne symulatory rozmowy kwalifikacyjnej, które mogą pomóc w nabyciu pewności siebie.

Ile chciałby Pan/Pani zarabiać?

Większość rozmów kwalifikacyjnych zasadniczo wygląda podobnie, ma porównywalny przebieg. Oczywiście mogą być one kilkuetapowe, jednolite bardziej lub mniej złożone. Niemniej jednak na zakończenie procesu rekrutacji zawsze pojawia się kluczowe dla nas pytanie: Ile chcemy zarabiać. Jednemu odpowiedź na to pytanie przychodzi bez trudu, inni czują się nim zakłopotani. W większości przypadków przeszkodą jest po prostu słaba znajomość swoich atutów i cech, na które trzeba zwrócić uwagę. Warto w tym wypadku przeanalizować swoją osobę pod kontem kilku kluczowych aspektów.

Doświadczenie kluczem do sukcesu

Przy podejmowaniu jakiejkolwiek rozmowy kwalifikacyjnej musimy pamiętać, że osoba bez doświadczenia zawodowego jest postrzegany znacznie gorzej, niż np. doświadczony bezrobotny. To wiąże się z tym, że pracodawca jest bardziej skłonny zapłacić więcej osobie, która ma pewien poziom umiejętności niż komuś, kto dopiero nabywa umiejętności w danej dziedzinie. Dlatego ważne jest, aby praktyki, staże, wolontariat i wszelkie zajęcia podnoszące nasze kwalifikacje potraktować poważnie.

Doświadczenie bardzo podnosi naszą wartość na rynku pracy, dlatego pamiętajmy o tym podczas negocjacji płacowych. Nie mniej istotne jest nasze wykształcenie. Pracodawcy zwracają na to szczególną uwagę. Oczywiste jest, że magister może liczyć na wyższą pensję niż absolwent liceum, a MBA będzie bardziej ceniony niż licencjat. Być może są to rzeczy oczywiste, ale na pewno warte przypomnienia i poskromienia niektórych nazbyt wygórowanych apetytów płacowych.

Płeć i wiek

Statystyki mówią, że kobiety zarabiają mniej, ale wynika to też z tego, że ta sama statystyka pokazują, iż kobiety mają mniejsze wymagania. Dlatego kobiety powinny wykorzystać tą lukę i zweryfikować swoje dotychczasowe oczekiwania płacowe, bo jeżeli kandydat na dane stanowisko jest płci pięknej, to na pewno nie może stawiać się na straconej pozycji.

Kompetencje są tym czynnikiem, który pozwoli zrównać płace mężczyzn i kobiet. Bardzo istotny jest też wiek kandydatów. Pracodawcy wiedzą, że pracownicy do 30 roku życia będą oczekiwali stabilizacji płacowej i dlatego ich wymagania będą bardziej zdecydowane. Kartą przetargową pracowników do 40 roku życia jest doświadczenie. Statystyki wskazują, że hierarchia wartości tych osób jest bardziej ugruntowana niż osób pomiędzy 20 a 30 rokiem życia Dojrzałość i stabilizacja, jest ważną cechą którą doceniają pracodawcy, gdyż wiedzą, że może to skutkować większą lojalnością wobec firmy.

Bez języka ani rusz

Wykształcenia, doświadczenie, płeć i wiek to elementy które brane są pod uwagę podczas analizy naszej osoby przez potencjalnego pracodawcę. Niemal stuprocentową gwarancję pracy daje nam znajomość języka obcego. Obecne pokolenie wchodzące na rynek pracy zna standardowo jeden język obcy, Jak wybić się ponad przeciętność? Trzeba znać dwa języki obce przynajmniej w stopniu komunikatywnym, aby zwiększyć swoje szanse na agresywnym rynku pracy. Można też inaczej. Możliwość pochwalenia się językiem bardziej egzotycznym jak np. fiński, litewski czy węgierski sprawia, że ofert powinny same do nas napływać, a takie umiejętności sprawią, że również nasze zarobki będą egzotyczne.

Spokojnie i merytorycznie

Podejmując rozmowę o wynagrodzeniu warto znać swoje słabe i mocne strony, a w pamięci „pod ręką” mieć swoje atuty, tak aby móc przedstawić się w jak najlepszym świetle. Do takiej rozmowy warto się przygotować także od strony mentalnej. Zastanówmy się jak może przebiec scenariusz rozmowy o naszych zarobkach, a nade wszystko musimy zdać sobie sprawę, że przecież nie każde nasze żądanie zostanie bezkrytycznie zaakceptowane. Starajmy się traktować naszego przyszłego pracodawcę jak partnera, będzie to odebrane bardzo profesjonalnie i przysporzy nam dodatkowych punktów na przyszłość. Wiadomo atrakcyjne wynagrodzenie jest pojęciem względnym, dlatego też odpowiedź na pytanie ile chcemy zarabiać będzie uzależniona od naszych indywidualnych preferencji. Pamiętajmy jednak, że dobra samoocena opierająca się na powyższych wskazaniach znacznie może podnieść naszą wartość, a co za tym idzie-zadowolenie z zarobków.

Autor tekstu: Łukasz Pich 

You may also like...