Rekrutacja 5.0

Nie ma w Polsce branży bardziej wymagającej dla rekruterów niż sektor IT. Popyt wciąż rośnie szybciej niż podaż, w związku z czym trudno jest znaleźć pracownika o odpowiednim poziome kwalifikacji. Jeśli gdziekolwiek istnieje w naszym kraju rynek pracownika, to na pewno w IT, co stawia wiele wyzwań przed osobami zajmującymi się rekrutacją. Jak zmaksymalizować szansę na znalezienie odpowiedniego kandydata? Trzeba zastosować rekrutację 5.0!

Rekrutacja 5.0 to przyjęcie w procesie poszukiwania pracowników postawy w pełni proaktywnej. Co to znaczy? Po pierwsze wszyscy, którzy specjalizują się w pozyskiwaniu talentów IT, powinni bezwzględnie brać aktywny udział w branżowych konferencjach, takich jak ScrumDays, Semafor, Kongres Bezpieczeństwa w Sieci czy Confitura. Oprócz tego osoby takie powinny być stałymi gośćmi tych serwisów w internecie, które skupiają wokół siebie społeczność deweloperów. Do stron takich należą StackOverflow, GitHub czy Reddit. Choć może to nie być łatwe, należy też aktywnie uczestniczyć w tematycznych dyskusjach na portalach społecznościowych, zwłaszcza na Twitterze, Facebooku, LinkedIn czy Quora). Wszystko to sprawi, że będziemy mieli znacznie lepszy ogląd sytuacji niż konkurencja. Łatwiej nam będzie też znaleźć odpowiednią osobę do zapełnienia wakatu, którym dysponujemy.

To jednak dopiero początek. W branży IT coraz popularniejsze stają się hackathony (zwane również hackfestami, codefestami i maratonami projektowania). Są to – w największym skrócie – spotkania, które trwają zwykle nawet kilkadziesiąt godzin. Zadaniem uczestników jest stworzenie nowej aplikacji, rozwiązanie jakiegoś problemu, udoskonalenie istniejącego systemu bądź też przeprowadzenie rekrutacji na konkretne stanowiska w firmie. Warto zauważyć tu, że nie wszyscy uczestnicy hackathonów to programiści. Chodzi tu bowiem o pracę zespołową, a więc z konieczności biorą w nich udział również projektanci graficzni, testerzy, inżynierowie z najróżniejszych dziedzin.

Znaczna część technologicznych gigantów, takich jak Facebook, PayPal czy Google prowadzą rekrutację w ten sposób już od lat. Dzięki temu udaje im się nie tylko wyłowić talenty, ale również motywować do dalszej pracy dotychczasowych pracowników i doskonalić ich umiejętności.

You may also like...