Rekrutacja w Holandii łatwiejsza dla Polaków

praca w HolandiiSzukasz pracy w Holandii? A może za niedługo wyjeżdżasz podpisać umowę o pracę? Skorzystaj ze specjalnego portalu ambasady holenderskiej kierowanego dla imigrantów zarobkowych z Polski.

Ci, którzy szukają pracy poza granicami państwa, muszą zawsze liczyć się nie tylko z barierami językowymi, lecz również barierami kulturowymi, innym modelem życia, aż wreszcie innymi warunkami zatrudnienia i przepisami. Emigracja zarobkowa nie jest łatwym wydarzeniem, dlatego też ambasada holenderska postanowiła wraz z polskimi i holenderskimi ekspertami stworzyć praktyczny poradnik dla osób wyjeżdżających do pracy.

Z bagażem wiedzy w nowy świat

Na portalu wHolandii.pl można znaleźć informacje o warunkach życia, o rekrutacji oraz regulacjach i rynku pracy. Wszystko po to, by emigranci mogli lepiej przygotować się do wyjazdu, i aby wyruszali w nowy świat ze sprawdzoną wiedzą. Dzięki temu szybciej odnajdą się w nowych realiach. Do tej pory, jak zauważali przedstawiciele ambasady, informacje na temat pracy w Holandii były rozproszone i pochodziły z nierzetelnych źródeł. Portal ma być częścią większej strategii władz holenderskich, które chcą uwrażliwić emigrantów z Polski na ich prawa i obowiązki w Niderlandach.

Holandia mało popularna?

Innym powodem do powołania wHolandii.pl jest wzrastająca niechęć do emigrantów zarobkowych, także znad Wisły. Obecnie w Holandii znajduje się, według danych ambasady, 100 tys. pracowników z Polski, którzy są oficjalnie zarejestrowani. Od 150 tys. do nawet 250 tys. Polaków przybywa do Holandii w okresie prac sezonowych. Jak wynika z danych holenderskiego urzędu statystycznego CBS liczba emigrantów z Polski wzrosną w ciągu czterech lat (od 2010 do 2014 r.) z 43,1 tys. do 85,8 tys. W zeszłym roku liczba Polaków w Niderlandach wyniosła 99,6 tys.

Tymczasem według polskich danych Holandia nie jest zbyt często obieranym kierunkiem migracyjnym. Chętniej polscy pracownicy wyjeżdżają do Niemiec, gdzie w 2014 r. było ich 614 tys. (wzrost o 54 tys. w porównaniu z 2013 r.). Drugim często obieranym kierunkiem jest Wielka Brytania: wzrost o 43 tys. (obecnie 685 tys.). Chętniej niż do Holandii polscy pracownicy wyjeżdżają do Irlandii, gdzie jest nas 113 tys. Według GUS w Holandii pracowało w 2014 r. 109 tys. Polaków.

You may also like...