Jaka płaca za pierwszą pracę? Zmiany w minimalnych wynagrodzeniach

minimalne wynagrodzenieWraz z nadejściem nowego roku, zwiększyła się także płaca minimalna. Obecnie najniższa krajowa wynosi 1850 zł brutto, czyli 5,7 proc. więcej niż w 2015 roku. Wraz ze wzrostem minimalnej płacy wzrastają dodatki i świadczenia, które wylicza się na podstawie tego wynagrodzenia. Nie wszyscy jednak skorzystają z tej podwyżki w równym stopniu.

Z wyższej płacy minimalnej może cieszyć się 1,3 mln Polaków, którzy otrzymują najniższą wypłatę. Od 1 stycznia dostają oni 100 zł więcej miesięcznie.

Dodatkowo, jak wynika ze statystyk w badaniu Raport Płacowy, największy udział wśród pracowników z pensją minimalną mają ci z sektora produkcji, a następnie handlu.

Pensja minimalna nie dla wszystkich

Zgodnie z przepisami osoba, która podejmuje pierwszą pracę nie może otrzymywać wynagrodzenia niższego niż 80 proc. pensji minimalnej. W związku z tym pracodawcy mogą skorzystać z 20 proc. ulgi na zatrudnienie pracownika bez doświadczenia. Wynagrodzenie za pierwszą pracę wynosi od nowego roku nie mniej niż 1480 zł brutto. Ustawowa płaca minimalna przysługuje wyłącznie zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Dlatego też osoby pracujące na umowie zleceniu mogą otrzymywać takie wynagrodzenie, jakie uda im się wynegocjować z pracodawcą.

Zmiany jeszcze w tym roku?

Resort pracy zapowiada jednak kilka ważnych zmian. W projekcie ustawy, który trafił już na drogę legislacyjną pojawia się wprowadzenie godzinowej stawki minimalnej, która miałaby obowiązywać pracowników na umowach zleceniu. Minimalne wynagrodzenie za godzinę miałoby wynosić 12 zł brutto. Pracodawcy mieliby obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy. Nowelizacja zniosłaby także uzależnienie minimalnego wynagrodzenia od stażu pracy. W ten sposób nawet osoba po raz pierwszy podpisująca umowę dostałaby 100 proc. najniższej krajowej.

Projekt czekają jeszcze konsultacje społeczne, prace w komisjach i głosowanie. Termin wprowadzenia ustawy w życie zaplanowany na II kwartał tego roku.

 

Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources

You may also like...