Dlaczego zmiana pracy wywołuje stres?

Stres jest nieodłączną częścią życia i nie ma osoby, która zawsze funkcjonowałaby beztrosko, oddając się jedynie przyjemnościom. Nic dziwnego zatem, że przestrzeni lat powstało wiele naukowych opracowań dotyczących stresu i jego wpływu na człowieka. Dwóch badaczy, Thomas Holmes i Richard Rahe, postanowiło nawet opracować listę zdarzeń i okoliczności, które najczęściej wywołują w ludziach napięcie i niepokój. W ten sposób powstała tzw. skala stresu. Co ciekawe, wśród dwudziestu najbardziej stresujących sytuacji (obok śmierci bliskiej osoby, rozwodu, czy zwolnienia z pracy) pojawił się również moment zmiany miejsca zatrudnienia. Wydawać by się mogło, że to raczej pozytywna sytuacja, która wiąże się z nowymi wyzwaniami i perspektywą rozwoju. Tymczasem okazuje się, że zamiast cieszyć, bardzo często wzbudza ogromny lęk i nerwowość. 

stres

Czego się obawiamy?

W kontekście obaw przed zmianą pracy, sięgnijmy znowu do badań, tym razem przeprowadzonych przez portal Praca.pl. Mianowicie aż 54% uczestników ankiety zapytanych, co powstrzymuje ich przed zmianą miejsca zatrudnienia, wskazało na stres związany z tym wydarzeniem. Lęk wywołuje przede wszystkim niepewność, co do tego, czy odnajdziemy się w nowej firmie i czy pozytywnie przejdziemy okres próbny. Obawiamy się również, że jeśli coś pójdzie nie tak, czekają nas kolejne poszukiwania nowego pracodawcy i ponowny udział w rekrutacji pracowników. Wiele osób boi się zatem podjęcia złej decyzji i woli raczej pozostać w miejscu dobrze znanym, niż ryzykować.  

Jak zminimalizować stres?

Na szczęście istnieje sporo skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem, a niepokój wcale nie musi powstrzymywać nas przed działaniem. Na początek warto uświadomić sobie, że jeśli w ogóle zastanawiamy się nad zmianą pracy, to oznacza, że dotyczasowa wcale nie jest idealna. Przygotujmy zatem listę rzeczy, które przeszkadzają nam w obecnej firmie (np. nieprzyjazna atmosfera, słabe wynagrodzenie itp.). To pomoże szybciej pozbyć się dylematów, jeśli nas dopadną podczas kolejnych kroków. Ogromną rolę odgrywa przy tym wsparcie bliskich osób, które będą podtrzymywać nas w podjętej decyzji, nawet, kiedy pojawią się wątpliwości. Przydaje również obiektywna ocena sytuacji kogoś z zewnątrz. Kogoś, kto może dostrzec aspekty, które nam umknęły i udzieli cennych rad.

Najlepszym zaś sposobem na zniwelowanie stresu będzie odpowiednie przygotowanie do działania. Jeśli zatem czujemy, że nasze kwalifikacje mogą okazać się w nowej pracy niewystarczające, w trakcie wypowiedzenia powinniśmy odświeżyć swoją wiedzę, lub nawet przejść dodatkowe szkolenie. Dobrym rozwiązaniem jest również zwrócenie się do przyszłego pracodawcy o informacje i materiały  dotyczące czekających nas na nowym stanowisku zadań. W ten sposób możemy przyspieszyć nasze wdrożenie do pracy.

Wszystko to jednak zda się na nic, jeśli zabraknie nam pozytywnego nastawienia. Negatywne myśli i ciągłe analizowanie najgorszych scenariuszy wzmocni tylko stres i niepotrzebnie nas sparaliżuje. 

You may also like...