Rekrutacja zewnętrzna czy wewnętrzna; oto jest pytanie.

Walka z wysoką fluktuacją pracowników, dopływ świeżych kadr i profesjonalny proces rekrutacyjny to jeden z filarów skutecznej firmy. Dziś w dobie rynku pracownika zarządzanie zasobami ludzkimi nie należy do najłatwiejszych działań. Nie wystarczy już zmęczona życiem pani kadrowa, która niespiesznie przegląda stertę nadesłanych CV. Takie czasy odeszły już dawno w niepamięć i tylko sprawnie prowadzona rekrutacja i profesjonalne podejście do tematu są gwarantem powodzenia. Jeśli nawet bowiem mamy sprawnie zorganizowany dział HR lub korzystamy z pomocy zewnętrznej firmy, sprawa nie jest rozwiązana raz na zawsze. 

rekrutacja korporacja

Polityka równych szans

W pewnym momencie stajemy przed trudnym wyborem, czy skorzystać z wewnętrznych, czy z zewnętrznych zasobów. Jeśli zdecydujemy się na rekrutację wewnętrzną, warto zrealizować ją w modelu otwartym. Polega on na jawnych poszukiwaniach wśród dotychczasowych pracowników. Wszyscy dostają równą szansę i każdy ma możliwość aplikowania. Sprzyja to dobrej atmosferze w organizacji i wpisuje się w politykę równych szans. Każdy z pracowników ma wtedy świadomość, że posiada możliwość awansu i rozwoju.
Innym wariantem jest rekrutacja wewnętrzna zamknięta. W takiej sytuacji oferty nie kieruje się do wszystkich, a pracodawca selekcjonuje osoby wybrane do procesu rekrutacyjnego.

W obu wspomnianych wyżej przypadkach korzyści dla firmy polegają na skróceniu czasu poszukiwania kandydata, oszczędzają problemów logistycznych i redukują koszty rekrutacji. Są też sygnałem dla pracowników, że liczą się dla firmy i że ich rozwój leży na sercu pracodawcy.

Jeśli możemy wymienić jakieś minusy, to będzie to na pewno niezdrowa rywalizacja pomiędzy pracownikami, ograniczenie się w sięganiu po najlepsze talenty dostępne na rynku, tzw. “chów wsobny”, który potrafi zabić kreatywność i innowacyjność organizacji.

Nieograniczona baza kandydatów

Jeśli chcemy wypłynąć na szerokie wody i skorzystać z niemal nieograniczonej bazy kandydatów, to korzystamy wtedy z rekrutacji zewnętrznej. I tutaj stajemy od razu przed wyborem – skorzystać z agencji rekrutacyjnej, czy ogarnąć temat własnym działem HR. Jakkolwiek nie zdecydujemy, to możemy spodziewać się problemów w relacji z obecnymi pracownikami, którzy podświadomie “nie lubią” nowych. Takie wpuszczenie kogoś z zewnątrz w nasze struktury zawsze wiąże się z pewnymi zgrzytami personalnymi.

Korzyści są jednak nie do przecenienia. Po pierwsze zapewniamy sobie dopływ “świeżej krwi” i gwarantujemy naszej organizacji dostęp do najlepszych specjalistów na rynku. Możemy bazować na doświadczeniu ludzi, którzy mają go po prostu więcej. Otrzymamy wartość dodaną w postaci spojrzenia na procesu z niezależnej i szerszej perspektywy. Pracownicy otrzymają za to sygnał, że nasza firma jest otwarta na świat i rozwój i nie boi się nowych wyzwań.

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który rodzaj rekrutacji jest lepszy. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto zastanowić się jakiego kandydata szukamy i gdzie mamy większe szanse na jego znalezienie.. a także z czyją pomocą.

You may also like...