Jak na rozmowie rekrutacyjnej rozpoznać lidera?

Na rynku pracy brakuje liderów, dlatego firmy rekrutacyjne mają twardy orzech do zgryzienia. Jak podczas rozwmoy kwalifikacyjnej dostrzec potencjał w kandydacie i rozpoznać, czy dana osoba ma zadatki na drobrego lidera?.

Kogo szukamy i czy rekrutowany chce być liderem

Zanim zaczniemy szukać powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: kogo szukamy? Nie wystarczy samo stwierdzenie, że szukamy lidera. Każda firma ma swoją specyfikę oraz politykę działania i wyznaje inne zasady. Warto zatem stworzyć obraz idealnego przywódcy, który sprosta wszystkim obowiązkom w danym predsiębiorstwie. Stworzenie jednego spójnego dokumentu pomoże rekrutującemu już podczas wstępnej rozmowy zwrócić uwagę  na dane aspekty. Oczywiście warto zawsze wprost zapytać kandydata o to, czy chce zostać liderem. Musimy bowiem wiedzieć, czy dana osoba w ogóle widzi się w takiej roli.

Kwestia doświadczenia i współpracy

Aby zostać dobrym liderem, należy posiadać wiedzę merytoryczną i odpowiednie podejście do ludzi. Chcąc się przekonać, czy kandydat je posiada, warto dać mu do wykonania pewne ćwiczenie. Na kartce będą zapisane czynności, które są związane czysto z działaniami organizacyjnymi, a na drugiej te czynności związane z kontaktem z ludźmi. Czynności te będą oceniane w skali od 1 do 10. Jeśli badany lubi najbardziej wykonywać wyłącznie obowiązki organizacyjne, to wiadomo, że nie będzie on dobrym menadżerem. Sprawdzając kompetencje kandydata, warto też zapytać o projekty, które prowadził. Ważne jak będzie o tym opowiadał, czy powie, że udały się dzięki pracy całej grupy, czy przypisze zasługi przede wszystkim sobie. Dobry lider będzie skupiał się na osiągnięciach całego zespołu.

Warto zadawać wnikliwe pytania

Na rozmowie kwalifikacyjnej należy zadawać potencjalnemu pracownikowi jak najbardziej wnikliwe pytania. Musimy poznać jego charakter, by dowiedzieć się, czy jego cechy pozwolą na owocną współpracę. Zadawanie trudnych i podchwytliwych pytań pomoży „obnażyć”  nawet te cechy, które kandydat chiałby ukryć. Dobrym sposobem jest również szukanie liderów wśród świeżo upieczonych absolwentów, którzy mają potencjał i są ambitni. Warto tutaj spojrzeć na wyrobione certyfikaty, kursy oraz odbyte wolontariaty. Często zadawane jest również pytanie, kim kandydat chce być za 10 lat. Odpowiedzi potrafią być zaskakujące, ale bardzo wiele mówią o nastawieniu do pracy i samego siebie odpowiadającego.

 

You may also like...