Wizerunek firmy a rekrutacja

Nie wszyscy pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, jak sposób przeprowadzenia rekrutacji może wpłynąć na wizerunek firmy. Proces rekrutacji składa się zazwyczaj z paru etapów, podczas których łatwo popełnić błędy, a największy z nich to lekceważenie potencjalnych kandydatów. Jeśli specjalista ds. rekrutacji zachowa się nieprofesjonalnie, to może ucierpieć opinia całego przedsiębiorstwa. Jak zatem zadbać o to, by kandydat zachował pozytywne odczucia po rekrutacji?

Optymizm zwiększa szanseCX= profesjonalizm

W dzisiejszych czasach, gdzie jednym z najważniejszych aspektów działania firmy jest jej wizerunek, warto zbadać, by pozostawał on pozytywny. Należy przy tym pamiętać, że wizerunek ów nie kształtują tylko zatrudniani przez nas pracownicy, ale również cała rzesza kandydatów, którzy nie zostali przez nas zrekrutowani.  Z tego względu coraz bardziej popularne staje się pojęcie Candidate Experience. Dotyczy ono pierwszego wrażenia o firmie, jakie odnosi kandydat w czasie rekrutacji. Jego początkowe odczucia są szczególnie istotne, ponieważ już wtedy wyrabia sobie opinię o całej firmie. Warto zatem zadbać o to, by rekrutację przeprowadzał profesjonalista, specjalnie do tego przygotowany pracownik naszej firmy lub eksperci z zewnętrznej agencji rekrutacyjnej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że proces zostanie przeprowadzony na najwyższym poziomie, a kandydat, nawet, gdy nie zostanie zatrudniony, będzie miał o nas dobre zdanie i będzie szerzył pozytywną opinię w swoim środowisku. 

Najważniejszym zadaniem rekrutera reprezentującego naszą firmę będzie zatem sprawienie, by każdy kandydat poczuł się doceniony. Powinniśmy zaimponować mu profesjonalnym podejściem do procesu rekrutacyjnego – w szczególności zaś warto zwrócić uwagę na:

  • pierwszy kontakt z pracownikiem – najlepiej, jeśli jest to rozmowa telefoniczna, podczas której jesteśmy w stanie wstępnie ocenić potencjał danego kandydata (osoba, która wykonuje telefony powinna posiadać miły głos, dobrą dykcję i być wysoce komunikatywna)  
  • miejsce, w którym odbywają się rozmowy (liczy się nie tylko odpowiedni wystrój biura, ale również profesjonalna obsługa recepcji)
  • osobę rekrutera – powinien charakteryzować się nienaganną kultura osobistą, posiadać umiejętności interpersonalne oraz stosowną wiedzę i doświadczenie z zakresu procesu rekrutacji
  • feedback – po każdym etapie obowiązkowo należy udzielić kandydatowi informacji zwrotnej, niezależnie, czy weryfikacja przebiegła pomyślnie, czy nie.

Proces rekrutacji może stać się doskonałą reklamą naszej firmy, lecz równie dobrze może zepsuć nasz wizerunek. A jak wiadomo, zła opinia o przedsiębiorstwie w dobie internetu szybko się roznosi, co może doprowadzić do poważnego deficytu pracowników, a co za tym idzie do ogromnych strat finansowych. Warto zainwestować zatem w profesjonalną rekrutację, a zwróci się nam to podwójnie – wartościowym pracownikiem i pozytywnym wizerunkiem.

 

You may also like...