Parę rekrutacyjnych wskazówek

W obecnych czasach dostęp do ofert pracy stał się o wiele łatwiejszy niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Poza ogłoszeniami zamieszczanymi tradycyjnie w dodatku praca zarówno w gazetach lokalnych, jak i ogólnopolskich, na rynku pojawiły się profesjonalne i nowoczesne serwisy oraz portale internetowe poświęcone tematyce pracy. Tego typu ogłoszenia umieszczają także przedsiębiorstwa na własnych stronach internetowych poszukujące bezpośrednio pracowników, a także agencje doradztwa personalnego rekrutujące dla swoich klientów. Krótko mówiąc – znalezienie stanowiska marzeń jest na wyciągnięcie ręki!

Zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą robimy zaraz po wybraniu interesujących nas ofert jest napisanie lub przeredagowanie naszego CV. Pamiętajmy, iż CV oraz list motywacyjny to nasze wizytówki, które trafiają w ręce osób zajmujących się rekrutacją. CV musi być przede wszystkim czytelne i przejrzyste, a informacje dotyczące doświadczenia zawodowego właściwie wyselekcjonowane i odpowiadające wymaganiom stawianym na danym stanowisku. Używajmy słów kluczy, które osobie przeglądającej CV będą się od razu rzucać w oczy. Podkreślajmy oraz pogrubiajmy istotne wyrazy, na które chcemy zwrócić uwagę. Pamiętajmy, iż list motywacyjny nie powinien być szablonowy. Nie twórzmy jednego, ogólnego listu. Zastanówmy się i opiszmy w nim to z naszego doświadczenia zawodowego, wykształcenia, przebytych kursów oraz szkoleń, co może zainteresować potencjalnego pracodawcę. Uargumentujmy dlaczego właśnie na tej pracy zależy nam najbardziej.

Konsultant HR, który zajmuje się selekcją pracowników, przeglądając setki CV oraz listów motywacyjnych wyłania osoby najbardziej adekwatne i spełniające wymogi oferty. Zazwyczaj kolejnym krokiem jest preselekcja telefoniczna. Podczas wywiadu telefonicznego, który przeważnie trwa około 10 minut możemy spodziewać się kilku pytań dotyczących naszego doświadczenia zawodowego oraz wiedzy merytorycznej z danej branży. Często padają także pytania odnośnie naszych oczekiwań finansowych i długości okresu wypowiedzenia w obecnej pracy. Jeżeli na dane stanowisko wymagany jest język obcy – zapewne zostanie on również sprawdzony poprzez pytania związane na przykład z tematyką zainteresowań.

Jeżeli zostaniemy zaproszeni na kolejny etap warto dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu osobom towarzyszy paraliżujący stres. Jak się go pozbyć? Przede wszystkim zapoznajmy się z naszym CV! Zdobądźmy wiedzę na temat firmy i stanowiska, na które aplikujemy. Może wśród znajomych znajdziemy osobę, która mogłaby przeprowadzić z nami taką próbną rozmowę. W trakcie symulacji wywiadu uświadomimy sobie, bądź utwierdzimy się w tym, co jest naszymi mocnymi stronami, którymi możemy zaimponować przyszłemu pracodawcy. Ujawnią się także nasze słabsze cechy, nad którymi możemy jeszcze popracować. Musimy pamiętać, iż nie jest oceniane tylko i wyłącznie nabyte doświadczenie, ale cała nasza osobowość. „Pod lupę” brana jest motywacja oraz czynniki psychologiczne, które często mają bardzo duży wpływ na wybór osoby. Internet jest pełen przykładowych pytań zadawanych przez rekruterów. Dlatego warto do niego zaglądnąć i spróbować na kilka z nich samemu odpowiedzieć, aby podczas prawdziwej rozmowy kwalifikacyjnej czuć się pewniej. Miejmy na uwadze, iż codziennością stają się dodatkowe testy oraz symulacje, które także sprawdzają nasze kompetencje, kwalifikacje, umiejętności oraz radzenie sobie w określonych sytuacjach. Oprócz przygotowania merytorycznego należy zadbać także o adekwatny do sytuacji elegancki ubiór.

Powyżej zostało wymienionych kilka wskazówek mogących pomóc podczas procesu rekrutacyjnego. Pamiętajmy, iż warto poświecić czas na przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, wierzmy w nasze siły i możliwości. I nie zapominajmy, że optymizm jest drogą do sukcesu.

Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

You may also like...