Polecanie kandydatów do pracy

Rekomendacja pracowników, czyli potocznie mówiąc polecenie, to jeden z popularniejszych sposobów na rekrutację, zwłaszcza w czasach wysokiej fluktuacji kadr. Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy pracodawca zwraca się do nas z prośbą o wystawienie takiej opinii? Na co zwrócić uwagę i czy w ogóle podjąć temat? W pierwszej kolejności powinniśmy sprawę gruntownie przemyśleć…

Należy pamiętać, że wystawiając komuś opinię stawiamy na szali naszą reputację. Musimy być absolutnie pewni, że polecamy osobę, która na to zasługuje. Że wierzymy w nią i mamy świadomość na jakie zachowanie z jej strony można liczyć. Powinniśmy przeanalizować staż naszej znajomości, relację z nami i z innymi współpracownikami, skupiając się na współpracy w profesjonalnym zakresie. 

Należy pamiętać też o własnym interesie i uważać na ilość wystawianych rekomendacji. Generalnie przyjmuje się zasadę, że im wyższe stanowisko w hierarchii firmy zajmujemy, tym mniej referencji powinniśmy udzielać. Inna sprawa, że jeśli nie mamy nic interesującego i wyjątkowego do powiedzenia o kandydacie, to też lepiej milczeć.

Jeśli zdecydujemy się wystawić referencje, postarajmy się uzyskać jak najwięcej informacji na temat stanowiska, na które aplikuje kandydat. Pozwoli to skupić się na cechach potrzebnych na danym stanowisku i uniknąć ewentualnie niepotrzebnej pracy. Może się bowiem okazać, że nasze referencje będą na danym stanowisku bezwartościowe. Należy pamiętać, że referencja ma pomagać nie tylko pracownikowi, ale przede wszystkim pracodawcy.

Oczywiście nie jesteśmy zobligowani do zdradzania wcześniej treści wystawionej rekomendacji. Istotny jest jedynie zgrubny szkic tego, co chcemy w niej zawrzeć. Na przykład jeśli dana osoba aplikuje na stanowisko związane np. z marketingiem, a my nie jesteśmy w stanie potwierdzić jej umiejętności w tym zakresie, określmy to wcześniej.

Na koniec warto dodać, że przy rekomendacjach obowiązuje zasada wzajemności. Jeśli zdecydujemy się na wystawienie jej komuś, to możemy liczyć na to, że ten ktoś chętnie pomoże nam w analogicznej sytuacji.

You may also like...