Staż drogą do kariery

stażObecnie na rynku pracy zauważalny jest zwiększony popyt na wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Młodzi ludzie, którzy robią właśnie pierwsze kroki w karierze, narzekają zaś, że przy braku doświadczenia mają małe szanse na zdobycie pracy. Jak wybrnąć z tego błędnego koła? Odpowiedzią jest staż.

Kawa to przeżytek

Praktyki i staże to jedna z najbardziej popularnych metod przygotowywania początkujących osób do zawodu. I mimo że stażysta nie otrzymuje najczęściej wynagrodzenia, jest wiele innych plusów – a przede wszystkim ten, że na stażu można się dużo nauczyć. Dziś coraz więcej firm oferuje młodym ludziom możliwość praktycznej nauki zawodu. Niektóre staże są na tak wysokim poziomie, że rekrutacja prowadzona jest już kilka miesięcy wcześniej. Praktyki, podczas których parzyło się szefowi kawę, odchodzą na szczęście w niepamięć. Zastępuje je pełnowymiarowa praca, którą dostają tylko najlepsi – a jeśli się sprawdzą, mają zwykle szanse na późniejsze zatrudnienie.

CV nie wystarczy

Wiele osób chętnie wyjeżdża na staż za granicę. Ofert rzeczywiście jest sporo, a obcokrajowcy chętnie przyjmują młode i ambitne osoby. By “załapać” się jednak na atrakcyjny staż – bez względu na to, czy za granicą, czy w Polsce, poszukiwania trzeba rozpocząć dużo wcześniej. Niektóre firmy, takie jak EY, która co roku zatrudnia ok. 200 studentów i absolwentów, rekrutację na letnie praktyki rozpoczynają jeszcze w lutym. Jak można się domyślić, proces nie kończy się na przeglądaniu dokumentów aplikacyjnych. Kandydat często musi przejść szereg testów, sprawdzających jego predyspozycje i umiejętności.

Im wcześniej, tym lepiej

Przeglądanie ofert zawsze powinniśmy zaczynać odpowiednio wcześnie. Rekrutacje na najbardziej atrakcyjne staże firmy oferują z dużym wyprzedzeniem, warto więc zgłosić swoją kandydaturę w terminie. Jeśli chodzi zaś o zagraniczne oferty, dzięki wykazaniu zainteresowania kilka miesięcy wcześniej będziemy mogli m.in. podszkolić się językowo.

You may also like...