Czy praca w finansach się opłaca?

Jeśli szukasz pracy jako księgowy lub księgowa to dobrze wybrałeś. Powszechnie mówi się, że praca księgowego jest nudna. To staroświecki i stereotypowy pogląd. Tym bardziej wydaje się on anachroniczny, jeśli spojrzymy na zarobki, które można uzyskać, pracując w księgowości.

Według Raportu Płacowego księgowy może zarabiać w zależności od stanowiska kilka tysięcy złotych. Już na samym początku kariery asystent ds. księgowości z mniejszym niż roczne doświadczenie, może otrzymywać wynagrodzenie w wysokości ok. 3300 zł brutto. Najliczniejsza grupa księgowych z kilkuletnim stażem, którym powierza się bardziej odpowiedzialne zadania zarabia średnio nieco ponad 4 tys. zł. Wiadomo, im bardziej zwiększa się specjalizacja i doświadczenie w pracy, tym wyższe otrzymuje się płace. Samodzielni księgowi, których w grupie badanych przez portal RaportPłacowy.pl było najmniej, zarabiają miesięcznie 6827 zł. Jak zauważają analitycy Raportu wynagrodzenia księgowych mogą różnić się znacznie w zależności od branży i rodzaju firmy, a także miejsca działalności. Natomiast nie odnotowano szczególnych różnic w porównaniu przedsiębiorstw z polskim i zagranicznym kapitałem.

W zależności od rodzaju branży w jakiej pracuje księgowy różnice w wynagrodzeniu całkowitym brutto mogą przewyższać nawet 20 000 zł rocznie. Takim przykładem jest różnica między branżą logistyczną (sektor usług) a branżą tworzyw sztucznych (sektor produkcji), gdzie wartości rocznych płac całkowitych (RPC) w styczniu tego roku wyniosły kolejno 38 218 zł i 59 577 zł. – tłumaczy Maria Kaszyńska z Raportu Płacowego AG Test HR.

Czy trzeba mieć wyższe wykształcenie kierunkowe, aby zostać księgowym? Po deregulacji tego zawodu w 2013 r. firmy rekrutacyjne nie muszą już wymagać ukończenia kierunku rachunkowości na wydziale ekonomicznym. Jednak wyższe wykształcenie, czyli tytuł licencjata bądź magistra, wciąż jest mile widziany i posiada go znaczna większość (67%) zatrudnionych na tym stanowisku. Pozostali księgowi (28%) znaleźli zatrudnienie w branży po szkole średniej lub zawodowej. W Raporcie podkreślono także, że przeważają księgowe – wśród badanych panie stanowiły 94%.

Mediana miesięcznej płacy całkowitej księgowych, biorąc pod uwagę zróżnicowanie badanych firm, wyniosła wiosna tego roku 4 tysięcy złotych.

Źródło: RaportPłacowy.pl Advisory Group Test Human Resources.

You may also like...