Piszemy CV. Jak przyciągnąć uwagę rekrutera?

CVStworzenie CV, które przyciągnie uwagę rekrutera nie jest wcale proste. Niestety w Polsce wciąż panuje przekonanie, że dobre CV nie powinno zajmować więcej niż jednej strony A4. Tymczasem, im bardziej szczegółowo opiszemy swoje doświadczenie, tym lepiej.

Baczne spojrzenie

Serwis Pracuj.pl przeprowadził niedawno oryginalne badanie. Jego celem było sprawdzenie, na jakie elementy w CV rekruterzy zwracają największą uwagę. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie narzędzie, jakie wykorzystano do jego przeprowadzenia. Osoby badane były powiem “podłączone” do specjalnego urządzenia, które pozwalało śledzić ruchy ich gałek ocznych ( metoda ta nosi miano “eyetrackingu”). W ten sposób sporządzono ponad 200 pomiarów na ponad 120 życiorysach. Wynik? Do przewidzenia: spojrzenie rekruterów niezmiennie koncentrowało się na rubryce “doświadczenie zawodowe”.

Na wyższy poziom

Właściwe opisanie naszych doświadczeń na poprzednich stanowiskach ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dalszej kariery. Jeśli umieścimy za mało informacji, albo będą one zbyt ogólne, pozbawimy się szansy na udział w spotkaniu rekrutacyjnym. Wpisanie w CV samych nazw poprzednich stanowisk jest chyba jeszcze słabszym pomysłemrekturer nie jest bowiem w stanie ocenić, jakie tak naprawdę były nasze obowiązki. Przykładowo, pozornie podobne do siebie nazwy, jak sprzedawca i przedstawiciel handlowy, mogą znaczyć coś podobnego, ale wcale nie muszą.

Jedna strona to za mało

Umiejętne opisanie swoich poprzednich doświadczeń to już połowa sukcesu. Pytanie tylko, jak zamieścić tak wiele informacji na jednej stronie? Na szczęście nie ma się o co martwić. Dzisiejsi eksperci od headhuntingu odchodzą bowiem od wymogu, zgodnie z którym CV nie mogło być dłuższe niż jedna strona A4. O wiele bardziej istotna jest jego treść. Pamiętajmy, by poprzednie obowiązki opisać szczegółowo, ale klarownie.

Czy rekruterzy zwracają uwagę wyłącznie na doświadczenie? Oczywiście, że nie. Czasem równie duże znaczenie ma wykształcenie kandydata – zwłaszcza, jeśli bezpośrednio dotyczy stanowiska, na które składana jest aplikacja.

You may also like...