Podawanie wynagrodzenia w ofercie pracy będzie obowiązkowe?

Wysokość przewidywanych zarobków w ogłoszeniach o pracę to dzisiaj rzadkość. Jeśli już pracodawca decyduje się na podanie konkretnych kwot to ma to zazwyczaj drugie dno i służy wyróżnieniu się z tłumu innych podobnych ogłoszeń. Od wielu lat jest to w naszym kraju temat dość kontrowersyjny. Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie od czasów, gdy mamy do czynienia z klasycznym rynkiem pracownika. To on dyktuje warunki, przebiera w ofertach, często zmienia pracę, a świadomi przedsiębiorcy zabiegają o jego względy. Przy bezrobociu na poziomie 5% i dużych wskaźnikach fluktuacji kadr firmy mają nie lada orzech do zgryzienia.

Wynagrodzenia w ofercie pracy

Polacy chcą znać przyszłe zarobki

W tej sytuacji nie dziwi fakt, że coraz częściej mówi się o wymogu podawania widełek wynagrodzeń w każdym ogłoszeniu o pracę. Co więcej uważa tak aż 84% Polaków.

Nie każdy jest w stanie uczciwie wycenić swoje umiejętności, a niektórym brak wręcz śmiałości i pewności siebie. Nic dziwnego, że wiele firm “żeruje na tym” i oferuje maksymalnie obniżone stawki. Pracownik dostaje realne minimum i godzi się na bliżej nieokreślone podwyżki i benefity. Choć w wypadku tych ostatnich jest już dużo lepiej i można powiedzieć, że firmy licytują się o pakiety bonusów i dodatków pozapłacowych.

Specjaliści IT przecierają szlaki

Czy nasz rynek jest na to gotowy na takie zmiany? Wydaje się, że tak, bo trend ten widoczny jest chociażby w branży IT – tutaj rynek pracownika postawił pracodawców przed faktem dokonanym. Nie mają innego wyjścia – muszą podać bardzo konkretne informacje – inaczej nie mają co liczyć na uwagę rozchwytywanych specjalistów IT.

Wielu ekspertów uważa, że takie darmowe globalne rozwiązanie uzdrowiłoby polski rynek pracy. Wydaje się, że jest w tym sporo racji. Z jednej strony ułatwiłoby kandydatom poszukiwanie właściwej oferty i jasne zasady, a z drugiej pozwoliłoby firmom zorientować się w sytuacji i średnich wynagrodzeniach na danym stanowisku.

Regulacje ustawowe

Niestety pomimo niskiego bezrobocia i dobrej sytuacji nie wszystkie branże i sektory gospodarki są na to gotowe. Na to, że pracownicy sami wymuszą na pracodawcach takie zmiany nie ma co liczyć. Dlatego ustawodawca powinien pomyśleć o stosownych zmianach w przepisach. Analogicznie jak ma to miejsce w wypadku płacy minimalnej, która jest regulowana ustawowo.

Projekt nowelizacji kodeksu pracy złożyła w sejmie partia Nowoczesna. Nowelizacja ma być rewolucyjna w skutkach. Ponieważ dotyczy  wprowadzenia kodeksowego obowiązku umieszczania wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę. Prace legislacyjne już trwają i można mieć nadzieję, że uda się je wdrożyć w życie. Byłoby to korzystne dla wszystkich stron i podniosłoby jakość ogłoszeń i oszczędziło sporo czasu i pieniędzy związanych z nieustającą rekrutacją pracowników.

You may also like...