Trendy w rekrutacji

Trendy możemy śledzić w każdej dziedzinie życia, nie może być inaczej, jeżeli chodzi o HR. Sposoby rekrutacji ulegają ciągłym ulepszeniom. Nowa technologia, nowe badania i wiele innych narzędzi, z których mogą korzystać rekruterzy. Procesy zmieniają się  na każdym etapie. Poszukiwanie kandydatów wkroczyło zatem na wyższy poziom. Sami rekruterzy nie muszą już pieczołowicie poszukiwać i dopasowywać kandydatów. Dziś specjalne programy przeszukują za nich bazy, w których są setki CV.

Aktualnie nawet wstępne zbieranie informacji o kandydacie wygląda zupełnie inaczej niż dawniej. Pierwszy kontakt wcale nie musi przebiegać osobiście lub przez telefon. Ogłoszenia wyświetlane na różnych portalach, uruchamiają tzw. Chatboty, które rozpoczynają kontakt z kandydatem. Działają one na bazie algorytmów, które próbują dostosować odpowiedzi do prostych pytań. Udzielają one szerszych informacji o stanowisku, czy obowiązkach. Wirtualni asystenci informują także o sposobach aplikacji, umawiają kandydatów na spotkania lub rozmowy telefoniczne z konsultantami.

W dalszych etapach procesu rekrutacji, zaczęła być wykorzystywana bardziej zaawansowana technika sprawdzania osób ubiegających się o dane stanowisko. Interaktywne aplikacje z grami psychologicznymi, które kandydat może traktować jako zabawę, tak naprawdę pokazują różne ich cechy i umiejętności. Specjalne programy, analizują wszystko, co robił kandydat, nawet sposób, w jaki ta osoba dotykała ekranu. Komputery przeliczają, później wyniki i generują raport o kandydacie. Rekruter jedynie je analizuje.

Konsultanci dysponują także bazą danych, w której są informacje o wszystkich kandydatach, historii ich aplikacji na różne stanowiska oraz inne przydatne wiadomości. Komputer sam analizuje kandydatów i dopasowuje osoby do konkretnych stanowisk, sugerując  rekruterowi, kto się najlepiej nadaje. Jest to bardzo przydatne narzędzie, skracające czas poszukiwania odpowiednich osób, co pozwala konsultantowi poświęcić go na lepsze zapoznanie się z kandydatem.

Najnowsze udogodnienia, które sukcesywnie wchodzą na rynek HR pozwalają na szybszą rekrutację specjalistów. Nowe technologie pozwalają usprawniać cały długi proces. Ułatwiają także komunikację, aby kandydat czuł się dobrze poinformowany o wszystkich etapach, w których bierze udział. Rekruterom z drugiej strony dostarczają informacji dotyczących m. in.: doświadczenia, umiejętności kandydatów, a także ścieżki, przez którą przeszła dana osoba od momentu kiedy dowiedziała się o ofercie do ostatniego etapu, jakim jest informacja o tym, że została zatrudniona. Nie da się ukryć, że ciągłe udoskonalanie procesów prowadzi powoli do ich automatyzacji. Czy zatem doczekamy się w końcu, że ludzką pracę zastąpią roboty?

You may also like...