Wysokość wynagrodzenia w ofercie pracy – wybór czy konieczność?

Realia rynku pracy mocno zmieniły się w ciągu ostatnich kilku lat. Osoby szukające zatrudnienia nie muszą już tak bardzo jak kiedyś zabiegać o pracę i starać się za wszelką cenę zwrócić uwagę pracodawcy na swoje CV. Teraz to pracodawca musi się zastanawiać, w jaki sposób przyciągnąć do siebie kandydatów i przelicytować konkurencję już na poziomie oferty pracy. W związku z tym coraz popularniejsze staje się podawanie w ogłoszeniach wysokości wynagrodzenia.

„Konkurs” ofert

Czytając ogłoszenia o pracę, możemy znaleźć wiele zachęcających sformułowań. Będą tam  informacje o ciekawych wyzwaniach, wygodnych stanowiskach pracy i komfortowych biurach oraz wzmianki o całej masie dodatków pozapłacowych. Nierzadko brakuje tam jednak informacji na temat wynagrodzenia. A w końcu większość ludzi pracuje lub szuka pracy właśnie dla pieniędzy. Gdyby nie potrzeba zarobienia na życie, to większość społeczeństwa nie pracowałaby w ogóle lub znacznie mniej. Idąc dalej tym tokiem myślenia, można dojść do wniosku, że z punktu widzenia pracownika, to właśnie oferowane wynagrodzenie powinno być pierwszą informacją, jaka jest podana w ogłoszeniu. Zwłaszcza w obecnej sytuacji deficytu pracowników, który dotyczy większości branż.

Wynagrodzenie tajemnicą biznesową

Powodów nieujawniania wysokości pensji w ogłoszeniu o pracę może być kilka. Oczywiście jest ryzyko, że pracodawca chce żerować na nieświadomości kandydata i zaproponować mu wynagrodzenie poniżej stawki rynkowej. W dzisiejszych czasach takie praktyki należą już na szczęście do rzadkości, a firmy, które uciekają się do podobnych zabiegów prędzej, czy później tracą na tym i albo nawracają się na uczciwą drogę, albo znikają z rynku. Dużo bardziej prawdopodobnym i racjonalnym wytłumaczeniem jest chęć zachowania poufności w tym względzie z obawy przed konkurencją, która wiedząc o naszej ofercie może za wszelką cenę starać się ją przebić i przejąć pracowników. Do tego dochodzi też kwestia zróżnicowania wynagrodzeń pomiędzy pracownikami. Oczywistym jest, że bardziej doświadczony pracownik z większymi kompetencjami powinien zarabiać więcej, ale nie zawsze idzie to w parze z długością stażu pracy, czy z wiekiem danego pracownika. Osoby pracujące dłużej w firmie mogą poczuć się niesprawiedliwie potraktowane, jeśli zobaczą, że nowemu kandydatowi oferuje się lepsze wynagrodzenie na start. To wszystko sprawia, że pracodawcy niezbyt chętnie ujawniają wynagrodzenie w ogłoszeniu o pracę. Wszystko wskazuje jednak, że firmy będą musiały zmienić podejście, jeśli chcą sprawnie rekrutować nowych pracowników.

Dobra reklama procentuje

Jeśli odsieje się wcześniej wspomniane obawy, to można dostrzec dużo zalet podawania wysokości wynagrodzenia w ofercie pracy. Kandydaci na wstępie wiedzą, czego się spodziewać, więc zgłaszają się tylko ci, którym dana stawka odpowiada. Poza tym konkretna suma pieniędzy jest czymś, co działa na wyobraźnię i dodatkowo motywuje człowieka do wybrania danej oferty. Kwestia zróżnicowania wynagrodzeń może zostać rozwiązana poprzez podanie widełek płacowych w ogłoszeniu. To także motywuje kandydata do jak najlepszego zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Podawanie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu jest już standardem w krajach zachodnich, gdzie relacje na rynku pracy zdążyły się ustabilizować. W Polsce zmiana ta musi dopiero nastąpić. Można o niej myśleć jako o przystosowaniu pracodawców do nowych warunków rynku pracy i utrzymaniu konkurencyjności, w dalszej zaś perspektywie w ogóle o przetrwaniu danego przedsiębiorstwa.

You may also like...