Videorozmowa kwalifikacyjna – nowy trend w branży HR

Rozmowa kwalifikacyjna poprzez komunikatory video to “najnowszy krzyk mody” w branży HR. Czy trend ten będzie się pogłębiał? Wszystko wskazuje na to, że tak – rynek pracy zmienia się w końcu bardzo dynamicznie i potrzebne są nam nowe rozwiązania, dopasowujące się do globalizacyjnej rzeczywistości.

Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem za pomocą komunikatora video, jak np. Skype, to dziś coraz bardziej popularny zwyczaj. I nic w tym dziwnego, bo żyjemy przecież w czasach, gdy zmniejsza się dystans geograficzny, a biznesy w dużej mierze funkcjonują zdalnie. A skoro tak, to dlaczego ograniczać się do czasochłonnej i “trudnej logistycznie” rozmowy stacjonarnej, skoro można przeprowadzić ją za pośrednictwem Internetu? Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie wtedy, gdy chcemy pozyskać pracowników do zespołu rozproszonego i nie zależy nam na tym, żeby wszyscy pochodzili z jednej miejscowości.

Inną zaletą przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem komunikatorów video, może być… zwykła oszczędność czasu. Załóżmy, że firma prowadzi rekrutację na specjalistyczne stanowisko, a pracowników zajmujących się taką rzeczą jest na rynku jak na lekarstwo. W takiej sytuacji, lada chwila jakaś inna firma może nam “podebrać” kandydata! By do tego nie dopuścić, lepiej umówić się na przeprowadzenie rozmowy na Skypie, zamiast szukać terminu, który byłby dogodny dla obu stron na spotkanie w siedzibie firmy lub u rekrutera.

Czy jednak videorozmowa kwalifikacyjna ma same zalety? Cóż, jak można się domyślić – nic niestety nie jest idealne. Żadna rozmowa video nie zastąpi przecież możliwości uściśnięcia ręki czy wymiany kilku zdań na żywo. Mimo wszystko, metodę rekrutacji video wykorzystać można także podczas poszukiwania pracownika na normalne, stacjonarne stanowisko, używając jej np. do przeprowadzenia tylko pierwszego etapu. Po zweryfikowaniu odpowiedzi kandydatów i wstępnej, mniej lub bardziej dokładnej selekcji, na udział w kolejnym etapie warto zaprosić ich już do siedziby firmy.

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skypa to jednej z najnowszych trendów w branży HR, który ma duże szanse na stałe zadomowienie się na rynku pracy. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie – bo taka metoda pozwala zniwelować dystans dzielący rozmówców i jest zdecydowanie bardziej skuteczna przy rekrutacji, niż mail albo zwykły telefon.

You may also like...