Rekrutacja po angielsku. Czego się spodziewać?

Znajomość języka angielskiego to dziś niemal “być albo nie być” na rynku pracy. Taką tendencję widać szczególnie w ogłoszeniach o pracę z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż, takich jak SSC/BPO, IT, finanse itd. Wiele przedsiębiorstw z tego obszaru ściśle współpracuje z innymi firmami na arenie międzynarodowej, ich oddziały również są nieraz rozmieszczone w różnych punktach świata. Język angielski, jako karierowe “must be”, bardzo często jest więc koniecznym warunkiem zatrudnienia kandydata. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?

Bez angielskiego ani rusz

Znajomość języków obcych, w tym głównie angielskiego, wymagana jest dzisiaj nie tylko w zawodach z branży hotelarskiej, gastronomicznej czy handlowej. Coraz częściej, języki przenoszą się również do biur. Angielski jest dziś właściwie nieodzowną częścią pracy, a płynne posługiwanie się nim to konieczność. Śmiało można nawet powiedzieć, że język ten to zaledwie podstawa to znalezienia zatrudnienia w “nowszych” branżach. Obecnie w ogłoszeniach o pracę bardzo często widnieją bowiem wymagania odnośnie takich języków, jak niemiecki, węgierski, francuski, norweski, szwedzki, a nawet hebrajski. Znajomość dwóch, a czasem nawet trzech języków obcych otwiera kandydatom drogę do szybkiej kariery. To właśnie jednak angielski nadal pozostaje na czele języków najczęściej wymaganych od kandydatów. Jeżeli biegle nim władamy, nie powinniśmy mieć kłopotów na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto jednak zastanowić się, o co możemy być zapytani podczas rekrutacji prowadzonej po angielsku.

Najczęstsze pytania po angielsku, które może zadać rekruter

W zależności od branży i stanowiska, o które się ubiegamy, pracodawca może od nas wymagać biegłej, średniozaawansowanej lub przynajmniej dobrej znajomości angielskiego. Jeżeli na co dzień posługujemy się tym językiem, czytamy książki i oglądamy filmy w oryginale oraz porozumiewamy się za jego pomocą w dotychczasowym środowisku pracy, nie powinniśmy mieć problemu, by odpowiedzieć na pytania rekrutera. Większe wyzwanie, rozmowa po angielsku będzie stanowić dla osób, które dopiero wprawiają się w biegłe mówienie i pisanie w tym języku. Jeżeli aplikujemy do pracy, w której angielski wymagany jest tylko na poziomie dobrym, możemy spodziewać się raczej mało skomplikowanych pytań, na które wystarczy odpowiedzieć trzema prostymi zdaniami. Jakie mogą być przykładowe pytania zadane po angielsku przez rekrutera? Do najczęstszych należy chyba „Tell us something about yourself”, czyli “Powiedz nam coś o sobie”. Później padnie zapewne pytanie odnoszące się do naszych kwalifikacji (What qualifications have you got?) czy tradycyjne „Why should we hire you?” (“Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?”) albo „Why have you chosen our company?”, czyli “Dlaczego wybrałeś naszą firmę?”. Jeżeli nie czujemy się pewnie, a do tego wiemy, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej zjada nas stres, lepiej zawczasu przygotujmy sobie odpowiedzi na te pytania – ale nie uczmy się ich na pamięć, bo nigdy nie wiemy, czym zaskoczy nas rekruter. Poza tym, jeśli podczas codziennej pracy naprawdę mamy często mówić po angielsku, lepiej wyrobić w sobie odporność na stres i nauczyć się wypowiadać w sposób płynny.

You may also like...