Jak zrekrutować programistę? 3 najcenniejsze wskazówki

Rekrutacja programistów to bardzo twardy orzech do zgryzienia dla headhunterów. By znaleźć dobrego pracownika, trzeba bowiem nie tylko uzbroić się w anielską cierpliwość, ale także poznać kilka zasad, które pozwolą na odniesienie sukcesu. Oto one!

1. Mów do programisty jego językiem

Zatrudnienie wartościowego programisty nigdy nie będzie możliwe, jeśli nie będziesz sprawnie posługiwać się technicznymi pojęciami. To niedopuszczalne, żeby rekruter zajmujący się projektami dla klientów z branży IT, nie miał nawet najmniejszego pojęcia o językach programowania i technologiach! Oczywiście nikt nie wymaga od HR-owców umiejętności napisania linijki kodu, ale dobrze byłoby wiedzieć, o co tak właściwie pytamy kandydatów. W ogłoszeniu, a później podczas rozmowy, trzeba też możliwie jak najbardziej wyczerpująco opowiedzieć, czym będzie zajmował się przyszły pracownik.

2. Mów o pieniądzach

Czy tego chcesz, czy nie, w rozmowie z programistą musisz nauczyć się poruszać temat pieniędzy… na początku. Z jednej bowiem strony, specjaliści z branży IT na pewnym poziomie zarabiają tyle, że pieniądze nie grają już dla nich roli motywacyjnej, z drugiej jednak… zaproponowanie im zbyt niskiego wynagrodzenia może pozostawić niesmak i poczucie straconego czasu. A tego w rekrutacji specjalistów zawsze trzeba unikać, bo czas jest przecież na wagę złota. Lepiej już na samym początku przekonać się więc, czy upatrzony przez nas kandydat w ogóle zechciałby przyjść do pracy za proponowaną przez nas kwotę. Być może w ujęciu całego rynku jest ona stosunkowo wysoka, ale IT rządzi się nieco innymi prawami. Jeszcze lepiej dla pracodawcy będzie jednak, gdy zgodzi się on na negocjacje z potencjalnym pracownikiem, i to ten drugi wyjdzie z jakąś propozycją.

3. Mów o projektach i rozwoju

Dziś na rynku prawie nie ma programistów “cierpiących na bezrobocie”. Jak więc zmotywować ich do zmiany pracy? Na pewno nie warto wspominać wyłącznie o pozytywnej atmosferze, udogodnieniach w biurze (piłkarzyki i owoce) itd. Te rzeczy są naprawdę mało ważne dla kogoś, kto szuka przede wszystkim perspektywy rozwoju i fascynującej pracy! Rozmawiając z programistą, mów więc o ciekawych projektach realizowanych przez rekrutującą firmę (może to coś szerzej znanego na rynku? Jeśli tak, koniecznie o tym wspomnij!). Możliwości rozwoju zawodowego są, oprócz pieniędzy, największym motywatorem – i to nie tylko w branży IT. Dobry i wartościowy pracownik nieustannie będzie szukał możliwości pogłębienia swoich kompetencji.

Doskonale wiemy, że rekrutacja programistów to nie bułka z masłem. By stać się headhunterem, który zjadł na tym zęby, trzeba przez wiele miesięcy uczyć się metodą prób i błędów. Korzystanie z powyższych wskazówek z pewnością może być jednak pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu!

You may also like...