Stan emocjonalny wpływa na szanse znalezienia pracy

Chęć zmiany pracy wiąże się często z niezadowoleniem z dotychczasowej. Z pewnością negatywne uczucia wobec zajmowanej w danej chwili posady przyspieszyć mogą decyzję o jej porzuceniu i rozpoczęciu poszukiwań nowej. Niestety psychologia pokazuje, że pesymistyczne nastawienie, które może wynikać z niezadowolenia, zmniejsza nasze szanse na znalezienie satysfakcjonującej nas pracy.

Optymizm zwiększa szanseTo właśnie optymizm, o który często trudno w momencie poszukiwania nowego zatrudnienia, sprawia, że jesteśmy bardziej pewni siebie i energiczniej podejmujemy działania związane z wypatrywaniem swojej szansy na rynku pracy. Ludzi o pozytywnym nastawieniu nie tylko oczekują pomyślnego rozwiązania problemów, ale przede wszystkim wierzą, że ich działania mają wpływ na sytuację. Ba, osoby takie znacznie lepiej wypadają też w czasie rozmów kwalifikacyjnych. Wydają się oni sympatyczniejsi i bardziej uzdolnieni. Zupełnie inaczej odpowiadają na zadawane przez rekruterów pytania. Znacznie częściej nawiązują oni do obszarów, nad którymi mają kontrolę i koncentrują się na rozwiązywaniu problemów.

Optymistom łatwiej też wdrożyć się w nową pracę. Dłużej też są z niej zadowoleni. Badania przeprowadzone przez Michelle Gielan i Shawna Achora wykazały, że osoby o pozytywnym nastawieniu aż pięciokrotnie rzadziej przejawiają symptomy wypalenia zawodowego niż pesymiści. Optymiści w pracy trzykrotnie częściej wykazują też wysoki poziom zaangażowania. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwańskiego raportują, że optymistyczni sprzedawcy mają o ponad jedną trzecią (37%) lepsze wyniki niż sprzedawcy nastawieni negatywnie. Nie dziwi więc fakt, że ci pierwsi zarabiają więcej i są bardziej zadowoleni ze swojego życia zawodowego.

Jeśli jesteś pesymistą, nic straconego. Możesz wypróbować szereg ćwiczeń, które pomogą ci stopniowo zmienić nastawienie. Na pewno nie wierzysz, że są skuteczne. Badania naukowe mówią jednak co innego. Na podstawie prowadzonych przez siebie eksperymentów Michelle Gielan doradza, by „każdego dnia zastanawiać się nad trzema nowymi, konkretnymi rzeczami, za które jesteśmy wdzięczni, zacząć dzień od napisania i wysłania komuś krótkiej pochwały lub podziękowania oraz poświęcić codziennie kilku minut na zapisanie najbardziej znaczącej chwili, jaka się nam przytrafiła w ciągu ostatnich 24 godzin.”

You may also like...