Praca zawodowa a zdrowie psychiczne

28 października obchodzimy Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów. Ta data wydaje się idealna w związku z jesienną aurą, która u wielu osób wywołuje spadek nastroju. Coraz krótsze i chłodniejsze dni, a przy tym perspektywa dłuższego odpoczynku dopiero pod koniec roku powoduje, że bardziej odczuwamy zmęczenie, a nieraz wręcz niechęć do jakichkolwiek aktywności. A jaki wpływ na zdrowie psychiczne ma praca zawodowa?

zdrowie psychiczne

Stres w pracy

Jesienny okres jest szczególnie trudny dla tych, którzy w pracy napotykają wiele obciążających psychicznie czynników. Przyczyną stresu może być między innymi nadmiar obowiązków. Jeśli pracujemy na pełnych obrotach, a lista zadań nigdy się nie zmniejsza, niewątpliwie potrzebujemy odciążenia. Kolejnym stresogennym bodźcem jest duża odpowiedzialność stanowiska. Niełatwo bowiem zachować spokój, kiedy od każdej naszej decyzji zależy funkcjonowanie firmy, a najmniejszy błąd może skutkować konsekwencjami prawnymi bądź finansowymi. Choć zdarzają się ludzie, którzy doskonale radzą sobie z takim obciążeniem, bez wątpienia zbyt duży, a jednocześnie stale utrzymujący się stres stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia. Zespół Chronicznego Zmęczenia, czy wypalenie zawodowe to najbardziej oczywiste skutki pracy bez wytchnienia.

Warto zatem opracować strategię radzenia sobie w trudniejszych okresach roku. Tak, by bez szwanku przetrwać do następnego dłuższego urlopu, który pozwoli w pełni się zregenerować.

Wyjazd na weekend

Koniec wakacji i kilkutygodniowych urlopów nie oznacza, że nie można zaplanować weekendowej podróży. Nawet krótkie wyjazdy za miasto pozwolą oderwać myśli od codziennych obowiązków, złapać dystans i odetchnąć. W Polsce istnieje wiele atrakcyjnych turystycznie rejonów, w których w zależności od naszych preferencji możemy bardziej aktywnie lub na kompletnym lenistwie spędzić nasz wolny czas. 

Praca to nie wszystko

Coraz krótsze i chłodniejsze dni pozornie sprzyjają dłuższej pracy, mniej chętnie spędzamy bowiem wtedy czas na zewnątrz. Warto jednak zerwać z podobnym myśleniem i zamiast siedzieć w pracy do późna, poszukać innych aktywności. Mogą to być różne kursy, warsztaty, czy np. zwiedzanie muzeów, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. Dla higieny psychicznej powinniśmy zorganizować sobie zajęcia, które nie będą miały związku z codzienną rutyną i pozwolą uciec od myślenia, że praca to nasze całe życie.

Asertywność

Choć brzmi to zgoła banalnie, jednym z najlepszych sposobów na redukcję stresu jest asertywność. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie polega ona jedynie na umiejętności odmowy. Asertywność to przede wszystkim zdolność do wyrażania własnego zdania bez naruszania granic i uczuć innych ludzi. Jeśli zatem czujemy się przygnieceni nadmiarem obowiązków, powinniśmy w jasny sposób zakomunikować to przełożonym. Możemy zasugerować zatrudnienie dodatkowych osób, lub wyrazić potrzebę krótkiego urlopu. Nawet, jeśli spotkamy się z odmową, damy znać, że nie wszystko w naszej opinii działa jak należy. Z pewnością jest to lepsze rozwiązanie niż przysłowiowe zaciskanie zębów i praca ponad siły do całkowitego wyczerpania.

Terapia

Jeśli jednak nasze kłopoty za bardzo urosły, a praca zaprząta nasze myśli nawet w domu, utrudniając normalne funkcjonowanie (np. powoduje bezsenność), być może przyszła pora na szukanie pomocy u specjalisty. Psychoterapia umożliwia głębsze poznanie siebie i pozwala na odkrycie źródła problemów. Niejednokrotnie już kilka sesji skutkuje poprawą funkcjonowania. 

Wiele organizacji oferuje nawet wsparcie psychologiczne dla pracowników jako jeden z benefitów. 

Badanie satysfakcji pracowników

Z perspektywy pracodawcy dbałość o zdrowie pracowników jest również niezmiernie ważne. Pozwala bowiem zapobiegać zwiększeniu zarówno absencji, jak i fluktuacji kadr. Narzędziem, które to umożliwia jest badanie satysfakcji pracowników. Jeśli przeprowadzamy je cyklicznie, jesteśmy w stanie monitorować potrzeby podwładnych i szybko zidentyfikować te obszary w firmie, które wymagają poprawy.

You may also like...