4 powody, dla których warto pracować na wakacjach

Praca na wakacjach kojarzy się głównie z zatrudnieniem sezonowym przy zbiorach, na budowach itp. Zwykle korzystają z tego typu stanowisk studenci i licealiści, którzy wykorzystują czas wolny od zajęć na dorobienie sobie do studiów czy wyjazdu wakacyjnego. Rzeczywiście bezrobocie zawsze spada w miesiącach wakacyjnych nawet o jeden punkt procentowy (w tym roku w okresie maj-czerwiec spadło o 0,9%). Jednak wakacje to okres dobry do podjęcia lub zmiany pracy nie tylko dla uczniów.

Po pierwsze: prawo.

Ustawa o zatrudnieniu daje atrakcyjne dla pracodawcy i pracownika formy przyjmowania do pracy, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Oprócz tzw. umów śmieciowych (cywilnoprawnych), które są najlepszym modelem zatrudniania osób uczących się, którzy są ubezpieczeni przez uczelnie i szkoły, istnieją także umowy o pracę na czas określony. Niewątpliwym plusem tych pierwszych, czyli umów o dzieło i umów-zlecenie jest łatwość w ich zawieraniu i brak oskładkowania, dzięki czemu pracodawcą łatwiej jest kogoś zatrudnić na okres dwóch miesięcy bez ponoszenia znacznych kosztów ze strony samego zatrudnienia. To z kolei zmniejsza szarą strefę. Druga forma zatrudnienia, czyli umowy o pracę na czas określony, wymaga od pracodawcy płacenia składek i ubezpieczenia, ale daje szansę legalnego zatrudnienia na kilka miesięcy. Niestety przy tej formie zatrudnienia nie można zwolnić pracownika. Tylko w przypadku umów o pracę na czas określony, ale powyżej 6 miesięcy występuje skrócony, dwutygodniowy okres zatrudnienia.

Po drugie: oferty pracy.

Okres wakacyjny to zwiększona ilość ofert pracy na rynku. Składa się na to kilka czynników. Z jednej strony więcej ogłoszeń dotyczy pracy tymczasowej i sezonowej związanej z wakacyjnymi aktywnościami: w ośrodkach wypoczynkowych, na koloniach, w ogródkach, restauracjach i budkach z lodami itd. Wakacje to także czas urlopów, w związku z czym pracodawcy szukają kogoś na zastępstwa osób już zatrudnionych. Warto także skorzystać z agencji rekrutacyjnej, które wybierają specjalne oferty pracy o krótkim czasie zatrudnienia. Rozpiętość zawodów i stanowisk do obsadzenia jest ogromna od pracy w gastronomii poprzez obsługę wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, aż po wykwalifikowanych specjalistów.

Po trzecie: zarobki.

Elastyczna forma zatrudnienia, np. na umowach cywilnoprawnych pozwala zarabiać więcej, ze względu na brak składek do ZUS. Pracodawcy w obliczu braku pracowników, pozostających na urlopie i w związku z licznymi ofertami chcą być atrakcyjni i przyciągać pracowników. Według raportów płacowych średnia godzinna stawka to ok. 8–10 zł. Jednak często do tej kwoty można doliczyć jeszcze napiwki albo premie za wyniki.

Po czwarte: szansa.

Także w pracy tymczasowej można liczyć na dalszą przyszłość w danej firmie. Wykorzystajmy szansę, jaką daje praca na wakacjach, aby wejść do przedsiębiorstwa i zostać w nim na stałe. Pracodawcy łatwiej będzie zatrudnić kogoś kto już wdrożył się w funkcjonowanie firmy i sprawdza się na stanowisku nawet, jeśli wcześniej tego nie planował. Wszystko zależy od naszych chęci i zaangażowania – pokażmy się od najlepszej strony, a praca na okres wakacji może zamienić się w stałe zatrudnienie.

You may also like...