Zmiana pracy na początku roku – czy to dobry pomysł?

Większość osób kojarzy początek roku z okresem motywacji do zmian w życiu prywatnym i snucia planów odnośnie do dalszej kariery zawodowej. Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie wydarzenia 2020 roku, czy początek 2021 roku także będzie takim czasem? 

Zwykle koniec roku jest dla firm okresem dokonywania podsumowań i oceny pracy oraz kompetencji pracowników. Najczęściej korzysta się przy tym z narzędzia typu ocena 360. W przedsiębiorstwach z sektora finansowego styczeń to czas rozliczeń poprzednich miesięcy, więc niewiele osób myśli wówczas o zmianach. Wydaje się, że styczeń 2021 roku będzie pod wieloma względami odmienny – światowa gospodarka wciąż zmaga się bowiem ze skutkami pandemii wirusa SARS-CoV-2. 

poczatek roku 2021

Z powodu kryzysu wielu ludzi straciło źródło utrzymania. Największe straty odnotowuje branża gastronomiczna, turystyczna i transportowa. Póki co dobrą kondycję udaje się utrzymać w branżach takich jak produkcja akcesoriów medycznych czy sprzętu elektronicznego, ale nie można być pewnym, jak długo uda im się pozostać na dobrej pozycji. 

Nastroje pracowników

Wiosenny wybuch pandemii wyrządził ogromne szkody na rynku pracy. Jak podaje raport Grupy Pracuj.pl, skutki w postaci utraty zatrudnienia bądź pogorszenia warunków finansowych (np. przez brak premii) odczuło 6 na 10 ankietowanych. Jesienna fala epidemii nie poprawiła sytuacji. Co ciekawe, obecnie mniejszy lęk przed utratą pracy bądź pogorszeniem warunków zatrudnienia deklaruje ¾ badanych. Statystyki ogłoszeń na portalach wskazują na tendencję wzrostową, głównie w sektorze e-commerce, KEP i CMI. 

Nastąpiła również wyraźna zmiana z “rynku pracownika” na “rynek pracodawcy”. Ponownie nastąpił wzrost ilości aplikacji przypadających na jedną pozycję. W ten trend nie wpisują się niektóre stanowiska m.in. specjalisty w obszarach takich jak eksport, zakupy, handel. Eksperci wybierają stabilność, a więc pozostanie u obecnego pracodawcy, nawet rezygnując z wyższego wynagrodzenia w innych firmach. 

W dalszym ciągu ponad połowa ankietowanych odczuwa strach przed pogorszeniem sytuacji gospodarczej. Stąd też duża niechęć do zmiany pracy. Potencjalni kandydaci nie są pewni gwarancji stałego zatrudnienia. Dla organizacji na pewno oznacza to niższe koszty wdrażania nowych osób i okazję do przeznaczenia tego budżetu na analizę potencjalnych źródeł zysku. 

Czy w 2021 roku warto skupiać się na rozwoju i zmianach zawodowych?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wielu specjalistów zajmujących się analizą rynku podkreśla, że odrobienie strat zajmie co najmniej kilka lat. Podobnie uważa Komisja Europejska, która zakłada wyższą stopę bezrobocia w poszczególnych sektorach. 

Oczywiście, należy skupiać się na rozwoju, jednak w obecnym otoczeniu gospodarczym warto zachować wysoki poziom racjonalności. Trudno oczekiwać od pracodawcy długoterminowych gwarancji. Natomiast obecna sytuacja może być ciekawą szansą dla osób z długim okresem wypowiedzenia, gdyż firmy są skłonne odłożyć datę rozpoczęcia pracy nawet o kilka miesięcy. W związku z popularyzacją pracy zdalnej, podjęcie współpracy z przedsiębiorstwem z innego miasta jest znacznie mniejszym problemem. 

Warto zwrócić uwagę, że e-kursy bądź profesjonalne szkolenia to również doskonała propozycja rozwoju zawodowego. Szczególnie, że pandemia przeniosła do internetu znaczną część rynku szkoleniowego. Być może właśnie taka forma rozwoju jest odpowiednia w 2021 roku?   

You may also like...