Chcesz dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Koniecznie zadaj te 5 pytań!

Na rozmowie kwalifikacyjnej każdy chce wypaść jak najlepiej. Czy oznacza to jednak, że kiedy rekruter mówi, powinniśmy tylko kiwać głową, a potem podziękować, ładnie się pożegnać i wyjść? Absolutnie nie! Rozmowa to przecież wymiana zdań – nie bójmy się więc zadawać pytań. Dziś podpowiadamy, czego możesz dowiedzieć się od rekrutera, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę o firmie, ale także pokazać się w dobrym świetle.

1.Dlaczego rekrutujecie na to stanowisko?
Zadaj pytanie dotyczące stanowiska, na które aplikujesz. Czy nie ciekawi Cię, dlaczego się ono zwolniło? Jeszcze ciekawsza może być odpowiedź rekrutera, która może sporo wyjaśnić Ci na temat sytuacji panującej w firmie. Nawet, jeśli będzie udzielona “nie wprost”.

2.Czy pracownicy chętnie zostają w tej firmie na dłużej?
Zanim zdecydujesz się na pracę w jakiejś firmie, koniecznie dowiedz się, czy panuje tam duża rotacja. Jeśli jest ona na “zwykłym” poziomie, czyli ktoś odchodzi co jakiś czas, to wszystko jest w porządku. Gorzej jednak, jeżeli nowi pracownicy często zwalniają się już po kilku miesiącach. Takie informacje warto sprawdzić przede wszystkim w Internecie (jest dużo portali z opiniami o przedsiębiorstwach), ale nie zaszkodzi też o to zapytać. Pamiętaj jednak, by ująć to w słowa w taki sposób, by nie zabrzmiało obcesowo. Zapytaj np. co sprawia, że pracownicy chętnie zostają tam na dłużej. Jeśli rekruter odpowie w sensowny sposób, wygląda na to, że nie masz się czego obawiać.

3.Jeżeli zostanę zatrudniony, to jakie będą moje cele do spełnienia?
Pytając o cel, jakiemu służyć ma praca na Twoim potencjalnym stanowisku, pokazujesz się jako osoba pracowita i obowiązkowa, która przychodzi do pracy nie dlatego, że tak trzeba, ale dlatego, że chce coś osiągnąć. Warto pytać o cele jeszcze przed rozpoczęciem pracy – bo przecież musisz wiedzieć, dlaczego właściwie chcesz tam pracować (jeśli tylko dla wynagrodzenia – nie idź tą drogą!). By nieco ułatwić rekruterowi odpowiedź na to pytanie, która wcale może nie być taka oczywista, ogranicz się do celów maksymalnie na najbliższy rok.

4.Czy powiedziałem coś, co wzbudziło wątpliwości co do mojej kandydatury?
Powyższe pytanie z pewnością wpisuje się w kategorię “tylko dla odważnych”. Dlaczego by go jednak nie zadać? Czasami może okazać się, że powiesz coś, co rekruter zrozumie zupełnie inaczej, niż byś tego chciał. Warto więc rozwiać te wątpliwości zanim będzie za późno. Daj sobie ostatnią szansę – w końcu nic straconego!

5.Kiedy mogę się spodziewać decyzji?
Nigdy nie wychodź z rozmowy kwalifikacyjnej, nie dowiedziawszy się uprzednio, kiedy potencjalny pracodawca zamierza dać Ci znać, czy jesteś zatrudniony. Pamiętaj, że każda szanująca się firma odpowiada wszystkim kandydatom – a nie tylko tym, których postanawia zatrudnić. Ostatecznie możesz także zapytać, czy będzie mile widziane, jeśli sam upomnisz się o odpowiedź. Ustal z rozmówcą jakiś ostateczny termin.

Teraz już wiesz, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto zadawać pytania. Pamiętaj tylko, by robić to w sposób uprzejmy i nie zachować się przypadkiem obcesowo. W ostatecznym rozrachunku zaprezentujesz się jako osoba, której naprawdę zależy na pracy i która chce wybrać miejsce, gdzie będzie się po prostu dobrze czuć – a to się dzisiaj ceni!

You may also like...