Ile czasu zajmuje rekrutacja?

Załóżmy, że znalazłeś interesujące Cię ogłoszenie. W odpowiedzi na nie przesłałeś dopracowane w każdym calu CV i uzupełniłeś je wiarygodnym listem motywacyjnym. Czujesz, że to jest właśnie Twoje miejsce i praca marzeń, do której jesteś stworzony. Co więcej przyszły pracodawca powinien również mieć tego świadomość… Czekasz na odpowiedź… mijają godziny i dni, a tu dalej zero kontaktu…

Rozmowa rekrutacyjna

Nie musi to wcale oznaczać, że rekruter odrzucił Twoją aplikację albo, że zginęła ona w gąszczu innych. Trzeba mieć świadomość, że rekrutacja to proces i może on trwać dłużej niż nam się wydaje. 

Co jest szczególnie czasochłonne?

Oczywiście najbardziej absorbujące czasowo jest przeglądanie aplikacji i spotkanie z kandydatami. Jeśli zainteresowanie wakatem jest spore, to łatwo się domyśleć, że terminy tych spotkań mogą być znacząco rozciągnięte w czasie. Jeśli do tego proces obsługuje jeden specjalista HR ,to samo “obdzwonienie” aplikujących zajmuje sporo czasu. Poza telefonami i selekcją przesłanych CV, do czasochłonnych procesów można też zaliczyć zebranie dokumentów potwierdzających kompetencje kandydatów oraz sama rozmowa rekrutacyjna. Zdarza się też całkiem często, że przed zaproszeniem na spotkanie potencjalni  pracownicy otrzymują zadania do zrealizowania lub muszą wziąć udział w sesjach Assessment Centre.

Rekrutacja rekrutacji nie równa

Każda rekrutacja jest inna i rządzi się swoimi prawami. Oczywiście firmy mają procedury i schematy, więc możemy mówić o pewnej powtarzalności. Z całą pewnością mniejsze firmy szybciej zareagują na nasze zgłoszenie, a większe organizacje, w których bezwładność procesów bywa ogromna, będą potrzebowały dużo więcej czasu. Zamiast kilku dni możemy czekać tygodniami, a czasem nawet miesiącami, bo zdarza się, że rekrutacje na kluczowe stanowiska potrafią właśnie tyle trwać. 

Najszybciej z agencją doradztwa personalnego

Nieco inaczej wygląda rekrutacja przeprowadzana przez wyspecjalizowane zewnętrzne firmy rekrutacyjne. Aplikacja trafia wtedy w pierwszej kolejności do agencji, specjalista skontaktuje się z kandydatem, a potem przeprowadza wstępne spotkanie i selekcję. Dopiero wtedy przedstawia się rekomendacje firmie poszukującej pracownika. Agencje potrzebują zazwyczaj do dwóch tygodni na wstępny proces. Potem przekazują pałeczkę działom HR w firmach. Warto dodać, że nasze CV pozostaje w bazie danych firm rekrutacyjnych. Jeśli nawet teraz nic nie wyjdzie ze zdobycia wakatu, to możemy otrzymać ciekawą propozycję w przyszłości. 

Należy mieć świadomość, że czas trwania poszczególnych procesów zależy od wielu czynników. Nie możemy zatem silić się na podanie jakiś konkretnych ram czasowych. Z jednej strony może się dłużyć, ale z drugiej rekrutacja jest inwestycją i musi być ona opłacalna, aby nie narażać pracodawcy na zbyt duże koszty.

You may also like...