Końcoworoczny rachunek sumienia

Koniec roku naturalnie sprzyja autorefleksji, podsumowaniu ostatnich miesięcy i snuciu planów na przyszłość. Dotyczy to zwłaszcza naszej pracy i kariery, szczególnie zaś wtedy, gdy czujemy, że coś z nią jest nie tak. Czasem wpadamy w rutynę i zapominamy o tym, że tkwimy w firmie na stanowisku, które niespecjalnie nam odpowiada. Do tego może się okazać, że nasza ścieżka kariery jest zablokowana, a awans graniczy z cudem. Pod koniec roku warto więc przeanalizować swoje dotychczasowe życie zawodowe.

Spojrzenie wstecz

Warto rozpocząć od zastanowienia się nad tym, co udało się nam zrealizować w minionym roku. Jakie cele i założone plany udało się wykonać. Czy nasze roczne przychody wystarczyły na zaspokojenie wszystkich potrzeb? Jaki wpływ ma na to nasze wynagrodzenie i czy podwyżki były wystarczające? Odpowiedzi na te i na wszystkie inne pytania warto zapisywać, aby potem na spokojnie je przejrzeć i wyciągnąć trafne wnioski nie opierające się jedynie na emocjach.

W życiu nie liczy się tylko praca, a work-life balance jest często kluczem do szczęścia. Powinniśmy się zatem zastanowić, czy nasza rodzina była z nami szcześliwa, czy poświęcaliśmy wszystkim jej członkom odpowiednią ilość czasu. Czy w końcu sami znajdowaliśmy czas na coś poza pracą – na realizację własnych pasji i marzeń, a czasem na zwyczajny odpoczynek od codziennej rutyny. Jeśli czas poświęcony na sprawy prywatne był niewystarczający, to może konieczne są drastyczne zmiany?

Krok naprzód

Zadawanie właściwych pytań i szczere odpowiedzi na nie pozwoli nam zrozumieć istotę rzeczy i uzyskać samoświadomość. Nie powinniśmy się z tym spieszyć i poświęcić na każdy z rozważanych obszarów trochę czasu. Być może ulegliśmy stagnacji i tak naprawdę  już dawno zmienilibyśmy dotychczasową pracę, ale wciąż coś nas blokuje? Może jest jakiś czynnik, który nie pozwala nam na wysłanie CV na ofertę pracy, która nas zaciekawiła? Np. strach przed udziałem w procesie rekrutacji?

Przede wszystkim nie powinniśmy odkładać zmian na później. Noworoczne postanowienia powinny mieć charakter dobrze zaplanowanych zadań. Co więcej, duże cele powinny zostać podzielone na mniejsze etapy i zadania, najlepiej rozplanowane w czasie. Tylko tak powitamy kolejny rok pełni nadziei, a przy tym z dużą szansą na powodzenie!

You may also like...