Kiedy powiedzieć: „Odchodzę!” – cz. I

Osiemdziesiąt tysięcy. Około tylu godzin pracy ma przed sobą przeciętny 25-latek stawiający swoje pierwsze zawodowe kroki. W tym czasie najprawdopodobniej wielokrotnie będzie musiał postawić przed sobą pytania: „Czy praca w tym miejscu nadal sprawia mi satysfakcje”, „Czy faktycznie jestem na dobrej ścieżce do osiągnięcia sukcesu”, „Czy może… powinienem odejść?”. W obecnych czasach, gdy gazety, portale internetowe i uliczne witryny nawołują do nas ogłoszeniami o wolnych stanowiskach a agencje doradztwa personalnego poszukują wciąż nowych metod zapewnienia swoim klientom wykwalifikowanej kadry, wydaje się, że znalezienie wymarzonej pracy jest niemal na wyciągnięcie ręki. Kiedy jednak naprawdę powinniśmy rozważać możliwość zmiany pracodawcy? Kiedy powiedzieć: „Odchodzę”?

Zdrowie przede wszystkim
Wbrew pozorom niejednokrotnie nikt nie odpowie nam lepiej na pytanie, czy odejść z pracy niż nasze własne ciało. Przyzwyczailiśmy się, ze praca potrafi wywoływać stres. Jeśli jednak jest on na tyle silny, że zaczyna powodować bezsenność, depresję, częste infekcje czy nawracające silne bóle głowy jest to jasny sygnał, że konieczne są natychmiastowe zmiany w trybie życia. Spróbuj zwolnic tempo. Jeśli jednak nie przynosi to efektu nie wahaj się przed bardziej radykalnymi decyzjami. Silny i przedłużający się stres może zagrażać zdrowiu. Ono zaś jest cenniejsze niż jakiekolwiek stanowisko.

Konflikty w pracy
Większość z nas pracuje w otoczeniu innych osób. Nadwyrężone relacje z przełożonymi i współpracownikami wielokrotnie stanowią jedną z przyczyn zmiany miejsca zatrudnienia. Pamiętajmy, że konflikt z przełożonym może wynikać z naszej własnej winy. Być może zbyt lekko traktujemy swoje obowiązki, notorycznie się spóźniamy czy też zachowujemy się w sposób sprzeczny z kulturą naszej organizacji. Niezależnie jednak od tego po której stronie leży wina, jeśli stosunki z przełożonym wyraźnie nie mogą już ulec poprawie lepiej zastanowić się nad zmianą pracy. Pamiętajmy również, ze absolutnie nic nie usprawiedliwia złego traktowania w miejscu zatrudnienia. Jeśli spotykasz się w pracy z przemocą fizyczną bądź psychiczną i mimo upomnień sytuacja ta nie ulega zmianie – zdecydowanie powinieneś odejść. Z pewnością znajdziesz miejsce w którym będziesz traktowany z szacunkiem.

Gdy okręt płonie…
„Szukam stabilnej pracy” – to jedno ze stwierdzeń, które często pojawiają się w trakcie rozmów rekrutacyjnych. Zapewne każdy z nas chciałby pracować w prężnie rozwijającej się, szanowanej na rynku organizacji, która daje właśnie poczucie stabilności zawodowej i zadowalające wynagrodzenie. Jeśli zauważasz, że zatrudniająca Cię firma od dłuższego czasu traci opinię rzetelnego partnera biznesowego, sprzedaż spada, a kolejni klienci zaczynają rezygnować z jej usług sam również rozważ możliwość złożenia rezygnacji. Przedłużające się problemy Twojej organizacji mogą w rezultacie doprowadzić do redukcji zatrudnienia, która obejmie również twoje stanowisko. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym kolejnym pracodawcą możesz wypaść lepiej, jeśli to Ty byłeś stroną wręczającą wypowiedzenie.

Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

You may also like...