Będzie praca w outsourcingu

outsourcing usługiRanking Tholons 2016 skupia najbardziej atrakcyjne lokalizacje do otwierania działalności outsourcingowej. Kraków po raz kolejny znalazł się w pierwszej dziesiątce, a Warszawa i Wrocław odnotowały spory awans. To oznacza, że branża SSC/BPO/ITO będzie stale się rozwijać, a tym samym potrzebna będzie rzesza pracowników.

Polskie firmy chętnie sprzedają swoje usługi i wynajmują zasoby personalne zagranicznym organizacjom. Natomiast międzynarodowe korporacje przenoszą nad Wisłę swoje oddziały i zakładają centra nowoczesnych usług dla biznesu. Dlatego też polska branża outsourcingu od kilku lat się umacnia, co potwierdza nowy ranking Ranking Tholons Top 100 Outsourcing Destinations.

Polska ma potencjał

Największym sukcesem jest niesłabnąca pozycja Krakowa. Miasto od 2014 roku zajmuje 9. pozycję, wyprzedzając chińskie potęgi, czyli Pekin i Szanghaj. W czołówce zestawienia niezmiennie znajdują się miasta z Indii i Filipin. Jak przekonują eksperci w najbliższej przyszłości światowe firmy mogą powoli odchodzić od zlecania usług do odległych i tanich krajów na rzecz bliższych kulturowo, a równie atrakcyjnych lokalizacji. Zwłaszcza tych, które oferują dobre warunki i napływ wykwalifikowanej kadry.

Tygrysi skok

Takimi miastami są niewątpliwie Warszawa i Wrocław, które zajęły wyższe miejsca w stosunku do zeszłorocznego rankingu. Stolica awansowała z 30. lokaty na 25., a Wrocław uplasował się 4 oczka wyżej i zajmuje 58. miejsce. Polskie miasta znalazły się w grupie najlepiej rokujących lokalizacji, czyli takich, które . Jak podaje Raport Płacowy dwa brytyjskie miasta, jedno irlandzkie, filipińskie, australijskie oraz właśnie Warszawa i Wrocław odnotowały największy awans w ciągu roku. Od 2010 roku Wrocław przybliżył się do liderów aż o 20 pozycji. Jest to ciekawa tendencja, ponieważ w tym roku wiele europejskich miast poszło w górę. Awansowały takie miejsca jak: Praga, Budapeszt, Tallinn czy Belgrad, a także brytyjskie miasta. W tym roku Dublin wskoczył do pierwszej dziesiątki i jest drugim po Krakowie europejskim miastem z czołówki.

Będzie praca

Dobra kondycja Europy potwierdza tezę, że odchodzi się od outsourcingu na duży dystans. Mogą na tym bardzo zyskać polskie miasta. Już teraz zatrudnienie w branży SSC/BPO/ITO wynosi ok. 150 tys. osób. Średnio rocznie przybywa 25-30 tys. nowych etatów. Pod koniec 2016 roku ten sektor może zatrudniać 170 tys. osób, a do 2020 liczba pracowników może wynieść 250 tys.

You may also like...